Spor

Zayıflamak İçin Yoga!

Bedensel ve zihinsel rahatlamayı sağlayan yoga, hayat felsefenizi değiştirerek mutlu olmanın yolunu bulmanızı imkanlar haline getirir. Meditasyon olarak da bilinen yoga günümüzün trend spor dallarından biri. Bedeninizi rahatlatıp gevşetmenin yanında zihinsel yorgunluklarını atarak arınmanızı sağlar.

Fiziki ve ruhsal olarak rahatlatmanın yanında yoganın sizlere kilo verdirip zayıflatacağını da biliyor muydunuz? Kas ve eklemlerinizi çalışmakla başlayan yoga bedensel mutluluğun zihinden başladığını kabul eder. Yoga yaparak iç huzurunuzu yakalamak aynı zamanda zayıflamak istiyorsanız, öncelikle kafanızda zayıflama fikrini mutlaka yerleştirin.

Yoganın en temel taşlarından biri olan nefes teknikleri ile birlikte zayıflamaya konsantre olup yoga türlerinden Güç Yogası, Ashtanga YogaVinyasa Yoga seçmelisiniz.

Zayıflatan Yoga Duruşları

1- Ağaç Duruşu

Güçlenmenizi ve karın kaslarınızın çalışmasına yarayan bu hareket ilk başta zor görünebilir. Dik bir şekilde ayakta durun ve daha sonrasında bütün dengenizi sağ ayağınıza vererek sol ayağınızı iç baseninize koyun. Ellerinizi başınızın üstünde birleştirip 30 saniye bekleyip nefesinizi kontrol edin. Diğer bacağınız içinde aynısını yapın.

2- Köprü

En bilindik pozisyonlardan biri olan köprü duruşu tiroid bezinize masaj yapmaya yardımcı olur. Sırt üstü yere uzanarak avuç içlerinizi yere gelecek şekilde koyun. Ayaklarınızı kıvırın ve bacaklarınızı omuz mesafesinde açın. Kalçanızı kaldırarak yere paralel olacak şekilde yukarıda tutun. Kollarınızı topuklarınıza değdirmeye çalışın, 60 saniye bekleyip, eski pozisyonuna dönüp 2 kez daha tekrar edin.

3- Savaşçı Duruşu

Karın ve kalça için harika bir duruş olan bu harekette, dik bir şekilde ayakta durun. Nefes alarak kollarınızı başının üstünde gelecek şekilde birleştirin. Sağ bacağınızı geriye atarak nefesinizi verin, 30 saniye bekledikten sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün.

4- Sandalye duruşu

Squat hareketine benzeyen bu harekette kollarınızı başınızın üstüne gelecek şekilde kaldırıp birleştirin. Basen bölgeniz yere paralel gelecek şekilde dizlerinizi yavaşça kırarak 30 sn bekleyin. Başlangıç pozisyonuna geri dönüp hareketi tekrarlarken 2. seferde en az 60 saniye bekleyin…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap