Sağlık

Yüzyıllardır Şifa Kaynağı Olarak İçilen: Ak Söğüt Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır?

Doğanın mucizevi etkilerinin günümüz teknolojiyle tekrar ispatlandığına defalarca şahit oluyoruz. Bitkisel tedavi yöntemlerinde ülkemizde olmak üzere Çin ve Avrupa ülkelerinde de kullanılan Ak Söğüt Kabuğu, sayısız faydasıyla bir çok hastalığa şifa oluyor.

M.Ö. 400 yıllara kadar geriye gittiğimizde Hipokrat zamanında yüksek ateşten ve romatizmadan mustarip hastalara söğüt kabuğu çiğnemesi tavsiye ediliyordu. Mevlana’nın ‘Mesnevi’adlı eserinde de ak söğüt ağacının faydalarına da yer verilmiştir.

Yapılan araştırmalar sonucunda söğüt kabuğunun iyi geldiği rahatsızlıklar; bağ ağrıları, romatizma, iltihap giderici, osteoartrit, bel ağrısı tedavisinde kullanılmaktadır. Ağrı kesici etkisi gözlemlenen ak söğüt kabuğu aspirine benzer özellikler göstermektedir. Aspirinle kıyaslandığında etkisinin daha uzun sürdüğü kanıtlanmıştır. İltihap kurutucu niteliği olan söğüt kabuğunun çayı demlenip içildiğinde vücuttaki enfeksiyon ve iltihapları yok etmektedir.

Söğüt kabuğunun ağrı kesici etkisini test etmek isteyen araştırmacılar 200 kişi üzerinde yaptıkları deneyde 240 mg söğüt kabuğu tozu alan hastların bel ağrısı şikayetlerinin büyük oranda azaldığı belirlenmiştir.

Söğüt kabuğu 16 yaşından küçük olan çocuklarda kullanımı tavsiye edilmez, bunun nedeni ise çocuklarda nadir görülen Reye sendromudur. Yetişkinlerde kullanımında ise hiç bir şekilde sorun gözetilmez ve çay olarak demlenip tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Ak söğüt kabuğunun faydaları;

  • Baş ağrılarına giderdiği için doktorlar tarafından migren ve sinüzit hastalarına devamlı olarak tüketilmesi tavsiye edilir.
  • Anti-bakteriyel özelliği nedeniyle kireçlenmenin önüne geçer.
  • Adet sancısı ve iltihaplanmaları azaltma etkisi vardır.
  • Bağışıklığı güçlendirerek kanser riskini azaltır.

Ak Söğüt Kabuğu Çayı Tarifi;

3 su bardağı soğuk suya 1 yemek kaşığı kurutulmuş ak söğüt kabuğu ekleyerek kaynatın. Demlendikten sonra içerisinde 5-6 damla limon damlatarak gün içinde 1 er bardak olarak tüketebilirsin…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap