Diyet

Yağ Yakmada Yardımcınız Olacak Baharatlar!

Sağlıklı beslenmede ve kilo vermede yardımcı olan besinlerden diğer yazılarımızda bahsetmiştik. Peki yemeklerimizi lezzetli bir hale getiren baharatların kilo verme serüvenimizde bize ne gibi faydaları dokunabilir?

Öğrenmek için yazımızın hepsini okuyun, bitkilerden yapılan baharatların metabolizmamıza olan etkileri sizleri şaşırtmaya yetecek.

1- Kimyon

İçeriğinde metabolizmayı hızlandıran kalsiyum, demir bulunduran kimyon size tokluk hissi kazandıracaktır. Ek bilgi olarak halk arasında gaz giderici etkileri de yaygın olarak bilinir.

2 – Tarçın

Yağ hücrelerine direkt etki eden tarçın bir çok detoks çayında kullanılır. Zayıflama olan etkisini iyi bildiğimiz b baharat aynı zamanda sütlü tatlılara da harika yakışır. Bu bilginin haricinde insülin direncini dengeleyerek şeker ihtiyacınızı giderir.

3 – Kırmızı Biber

Acı kırmızı biber metabolizmanızın hızlı çalışmasını sağlar. Yemeklere ayrı bir tat ve doku kazandıran acı kırmızı biberin zayıflama da ki etkilerine inanmalısınız.

4- Kekik

Yağ yakan, metabolizmayı hızlandıran kekik yıllar boyunca bir şifa kaynağı olarak kullanıldı. İçerisindeki aktif Timol etkeni sayesinde bağışıklık sisteminizi düzenler.

5 – Karabiber

Türk lezzet tadına en çok yakışan karabiber şifanın yanında sizlere kilo verdirmeyi de başarıyor. İçerisindeki Piperine’nin yağ yakımını hızlandırdığı da kanıtlanmıştır.

6- Karanfil

Vücudunuzda olan ödemi atmanın en güzel yöntemi olan karanfil güzel kokusuyla sizleri rahatlatacak. Regl agrılarına da iyi gelen bu baharat tatlı krizlerine girmenizi de önlüyor.

7 – Biberiye

Zayıflama çaylarında büyük rol oynayan biberiye, içeriğindeki karnosik asit açlık şekerinizin düşmesini sağlar. Böylelikle sık sık acıkmazsınız.

8 – Zerdeçal

Hindistan’ın en sık kullandığı baharatlardan biri olan zerdeçal, hızlı kilo vermede ve yağ yakmada harika bir iş çıkartır.

9 – Kakule

Kahve ve yeşil çayla birleştiğinde süper bir yağ yakıcı olan Kakule, tadıyla da sizi hemen etkisi altına alabilir.

10 – Ginseng

Asya’lıların şifa ve hekimlikte kullandıkları ginseng sindirimi kolaylaştırmada ve düzenlemede efsane bir baharattır. Kan şekerinizi düzenleyen ginseng ayrıca hormonal bozuklukları da giderir.

11 – Zencefil

Sindirim sistemini ayakta tutan zencefil detoks çaylarının da baş tacıdır. Bağırsaklarınızın çalışmasını arttırarak yediklerinizin sindirimini kolaylaştırır.

12 – Çemen otu

Fenugreek leaves,pods and seeds on white background

İçerisindeki lifler sayesinde kabızlığa iyi gelen çemen otu, mide hastalıklarına, mide iltihabına iyi gelen bir bitkidir. Sindirim tedavilerinde de kullanılan çemen otu, ülseratif kolit diyetleri için kullanılmaktadır…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap