Sağlık

Vulvodini – Depresif Vajina (Vajina Depresyonu) Nedir?

Depresif vajina olarak da bilinen Vulvodini, kadınların yüzde 15’ini etkilediği düşünülen oldukça acı veren dış genital bölge ağrısıdır.  Vajina da sürekli bir ağrı hissine neden olan Vulvodini hastalığına halk arasında vajina depresyonu da denmektedir. Bu rahatsızlığın en belirgin semptomu vulva ve çevresinde görülen keskin kalıcı ağrıdır.

Her yaştan kadını etkileyen tıbbi bir durum olan Vulvodini’ye neyin sebep olduğu henüz bilinmiyor. Vulvodini rahatsızlığın ana belirtileri ise şunlardır; yanma, ağrı, şişlik, acı, batma ve zonklama, kaşıntıdır. Ağrı kısa süreli olabildiği uzun süreli de olabilir. Seks sırasında temas sonucu ve regl döneminde tampon takılması ağrının tetikleyicisi olabilir.  Ağrı başladığında kasıklardan iç bacaklara ve kalça bölgesine kadar yayılabilir.

Vulvodini tedavisinde genellikle antidepresanlar ve anestezik jeller kullanılmaktadır.  Ayrıca ağrıyan vajina bölgesine soğuk kompres yapmakta ağrının azalmasını sağlar.  Pamuklu iç çamaşırları giymek, parfümlü hijyen ürünlerinden kaçınmakta acının çoğalmasını engelleyecektir…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap