Spor

Vücut Tipleri ve Spor

Yıllarını spora adayan bir çok kişi başarıya giden yolun düzenli antrenman ve vücut tipine bağlı olduğunu bilir. Sağlıklı bir yaşamın mihenk taşı olan egzersiz formunuzu korumakla birlikte direncinizi de artırır. Doğuştan sahip olduğunuz vücut tipinizde sporun artı etkisiyle birleştiğinde aynaya baktığınızda kendinizi daha hissetmenizi ve daha mükemmel görünmenizi sağlıyor.

1940 yılında psikolog W. H. Sheldon vücut tiplerini üçe ayırarak bunlara; ektomorf, endomorf, mezomorf isimlerini vermiştir. Bu üç temel vücut tipi yapacağınız antrenmanlarla ideal vücut formunuza ulaşmanızı yardımcı olacak.

1- Ektomorf (ince) Vücut tipi

Ektomorf vücut tipine sahip olan kişiler hayatları boyunca zayıf kalabilirler. Bir yöne olumlu bir yönü olan ektomorf vücut tipi, vücut geliştirmek isteyen kişilerin yoğun antrenmanlar yapmasına neden olur. Bu vücut tipine sahip kişilerin omuzları dar, kalçaları dar, ince kemik yapısı ve hızlı metabolizmaya sahiptirler. Kilo almak isteseler bile vücut tipleri yüzünden çok zor kilo almayı başarabilirler.

2- Endomorf (kare) Vücut tipi

Endomorf vücut tipine sahip kişiler kalın kemik yapısına sahiptir. Metabolizmaları yavaştır ancak vücut geliştirme konusunda kasları daha çabuk gelişmektedir. Ancak kilo almaya meyillidirler ve beslenme programlarına dikkat etmedikleri sürece fazla yağlanıp kilo alabilirler.

3- Mezomorf (mükemmel) Vücut tipi

Vücut geliştirme konusunda en iyi vücut tipi mezomorf’tur. Tarihteki adını altın harflerle yazdıran bütün vücut geliştiricilerin hepsi mezomorf vücut tipine sahiptir. Mezomorf vücut tipine sahip kişilerin omuzları ve göğsü geniş, kalçaları dardır. Doğuştan V vücut tipine sahiptirler, eklemleri gelişmiş kas yapılarını taşıyabilir.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap