Sağlık

Vücut Tipine Göre Spor

Sağlık ve ideal vücut formunuzu korumak için spor yapmaya başlamak istiyorsunuz. Gerekli olan azme kavuştuğunuzda ise size uygun olan spor alanını seçmeden önce vücut tipinizi tanımak.

Her insanın vücut tipi ve bedeni farklıdır. Profesyonel şekilde sporla ilgilenmek için öncelikle vücut tipinizin ne kadar elverişli olduğunu öğrenerek ilk adımı atmalısınız. Yapmak istediğiniz spor dalı vücut tipinize orantı göstermediği sürece yeterli verimi alamayarak, olumsuz sonuçlarla karşılaşma ihtimaliniz de yüksektir.

Vücudunuzun ihtiyacı olan egzersizi size en uygun olanı seçerek yapmanız büyük fayda görmenizi sağlayacaktır.

Vücut Tipleri;

  • Elma Vücut tipi
  • Armut Vücut tipi
  • Kereviz Vücut tipi
  • Kum saati Vücut tipi

Elma Vücut Tipi; Kilolarınız genel olarak orta kısımda toplanıyorsa yuvarlak vücut insan tipine sahipsiniz demektir. Alt kısım dar olmakla birlikte kilo aldığınızda direkt karnınız öne çıkar. Bu vücut tipine sahip kişiler için şekillenmeyi sağlayan plates, bisiklet, yüzme spor dalları önerilmektedir.

Armut Vücut Tipi; Kilonun belden aşağısı kalça ve basenlerinde toplanmışsa armut vücut tipine uygun olduğunuzu söyleyebiliriz. Omuzlarınız kalçalarınızdan dardır, alınan kilolar direkt olarak basende birikir. Bu vücut tipinde bisiklet sürmek ve spinnig yapılmamalıdır. Nitekim sprint ve tempolu koşu, bacak egzersizleri ve yoga yapmaları uygundur.

Kereviz Vücut Tipi; Bu vücut tipinde omuzlar, bel ve kalça birbirine orantılı boyutlarda olduğu için dikdörtgen şeklindedir. Vücut kıvrımlarınızı belli edecek spor alanları seçmeniz gerekmektedir. MTB yürüyüşü, pilates, bisiklet, eliptik ve ağırlık egzersizleri uygundur.

Kum saati Vücut Tipi; Omuz ve kalçanız birbirine oranlı, beliniz ise ince ise kum saati formuna dahilsiniz demektir. Bu vücut tipi kadın bedeni için en ideal olanı olarak görülmektedir. Ve kolayca şekil aldığı için her spor alanına uygundur. Boks, fitness gibi ağır spor dallarına yönelerek daha hızlı sonuç alabilirler. Haricinde ise dans ve koşu gibi fazla yormayan egzersizleri de tercih edebilirler.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap