Sağlık

Vücudun En Çok İhtiyaç Duyduğu Vitaminler

Vücutta bir çok faaliyetin ve fonksiyonun düzenli bir biçimde çalışmasını sağlayan vitaminler, sağlıklı bir yaşam için zorunludur. Aktif vitamine dönüşerek kullanılan vitaminlerin bazılarının öncü maddeleri vücutta hazır da bulunuyor. Bazı vitaminler ise vücutta az miktarda sentezlenebiliyor, buna rağmen insanın yaşam faaliyetlerini sürdürebilmesi için yeterli miktarda bulunmamaktadır. Vücutta yeteri kadar bulunmayan vitaminlerin ise dışarıdan besinlerle birlikte alınması gerekiyor.

Vücudun günlük vitamin gereksinimi ise yaşa, cinsiyete ve hamilelik gibi faktörlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bulunması zorunlu olan temel vitaminlerin eksikliği ise hastalıklara kapı açarak, vücudun savunma mekanizmasını çökertmeye kadar gidebiliyor.

İnsan vücudunda bulunan ve eksikliğini çektiği vitaminler şunlardır;

  • A vitamini
  • B12 vitamini
  • C vitamini
  • D vitamini
  • Folik asit

A vitamini; doku, kemik, diş ve cildin korunmasında en büyük etkenlerden biridir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudu enfeksiyonlara karşı dirençli hale getirmekle görevlidir. A vitamini özellikle gözler için önemlidir, eksikliği sonucunda kornea hasarına ve gece körlüğüne neden olabilir.

B12 vitamini; kan hücresi oluşumu ve hücre onarımı ve DNA sentezinde baş rol oynayan kompleks vitaminleridir. Yetersiz alım ve artan kayıplar sonucunda B12 eksikliği sinir sistemini doğrudan etkileyerek, kansızlık ve unutkanlık gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

C vitamini; su da çözünebilir ve dışarından alınan vitamin türüdür. Isıya dayanıklı olmadığı sebze ve meyvelerde bulunmaktadır. C vitamini eksikliği kişide anemi, bağışıklık sisteminde zayıflama, diş kaybı gibi olumsuzluklara ve rahatsızlıklara neden olmaktadır.

D vitamini; yağda çözünen ve karaciğer ile yağ dokularında depolanan vitamin türlerinden biridir. D2 VE D3 olmak üzere ikiye ayrılır, güneş ve besinlerden alınır. Eksikliği sonucunda vücut ağrıları, yorgunluk, depresyon, değişken ruh hali gibi belirtilere neden olmaktadır.

Folik Asit; B vitaminlerinden biri olmakla beraber ağız veya enjeksiyon yoluyla vücuda alınan vitaminlerden biridir. Folat eksikliği sonucundan oluşan anemi hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. DNA sentezi ve bölünmesinde çalışan Folik asit eksikliği sonucu anemi hastalığına davetiye çıkartabilir.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap