Diyet Sağlık

Vegan Beslenme Nedir?

Bir süredir internet, film ve dergilerden duymaya aşina olduğumuz Vegan kelimesi aslında bir beslenme şekli. Gün geçtikte popüler bir hal olan Vegan beslenme yeni bir trend halini almış durumda. İşin içine ekonomik pazar da eklendiğinde marketlerde %100 Vegan amblemini de sık sık görmeye başladık.

Yeni Vegan pazarı hızını kesmeden büyürken üstüne kitaplar yazılıyor, belgeseller çekiliyor, bilimsel makaleler yazılıyor. Bütün bu girişimler ise esas soruda takılıp kalıyor; Vegan beslenme sağlıklı mı?

Öncelikle Vegan beslenmenin ne olduğuna bakalım, yazılan çizilenin ötesinde gerçek anlamda ciddi bir iş olan vegan beslenme hakkında ortaya atılan çok yanlış düşünceler mevcut.

Vegan beslenmenin ana teması tamamen topraktan çıkan besinleri tüketmekten geçer. Toprakta yetişen sebze, meyve, bakliyat, tohum ve tahılları tüketmeye dayanıyor. İnsan vücudunun gereksinim duyduğu tüm besinleri bitkisel gıdalardan karşılamaya dayalı bir beslenme türü.

Vejetaryen kelimesinden türetilen Vegan, et ve süt ürünleriyle birlikte hayvansal kaynaklı bal, peynir, yumurta, yün, ipek, deri gibi maddeleri kullanmayı ve yemeyi reddeder. Veganizm’in temelinde çevreyi koruma, hayvanlara saygı ve sağlıklı beslenme inanışı vardır.

Dikkat edildiği sürece iyi dengelenmiş bir vegan diyeti sağlıklıdır. Ancak bilinçli bir şekilde yapılmadığı taktirde vücudumuzda protein, kalsiyum, D ve B12 vitamini eksikliği ortaya çıkabilir.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap