Sağlık

Uykunun Kilo Üstündeki Etkisi

Düzensiz uyku şüphesiz vücudumuzda bir çok rahatsızlığın baş göstermesine neden oluyor. Sağlıklı bir yaşam sürmek için çoğu canlının ihtiyaç duyduğu gibi uykuya gereksinim duyuyoruz. Uzmanlar yetişkin bir bireyin 7 saatten az, 11 saatten fazla uyumaması gerektiği görüşünü bildiriyor. Vücudumuzun hayati fonksiyonlarını düzenlemek ve dinlenmek için uykuya ihtiyacı varken, günümüzde daha az uyumak yada geç saatlere kadar ayakta kalmak yeni bir yaşam stiline dönüştü.

Uzmanlar uyku yetersizliğine dikkat çekerek, uykusuzluğun vücudumuzda farklı etkiler yaratarak kilo almaya sebep olduğunu açıkladı. Yaptıkları açıklamaya göre uykusunu alamayan kişilerde beyne doyma sinyalini gönderen leptin hormonunun seviyesinin düştüğünü dile getiriyorlar.

Leptin hormonun düşük olduğu durumlarda vücudunuzun kaloriye yani enerjiye ihtiyacı olmadığı halde beyne yemek yeme sinyali göndermesine sebep oluyor. Yeni yemek yemiş olsanız bile karnınız acıkıyor, buda daha çok yemek yemenize ve kilo almanıza sebebiyet veriyor. Açlık hormon seviyenizin yükselmesine neden olan yetersiz uyku, hormonal dengenizi alt üst ediyor.

Daha önceki yazımızda Leptin direncinden bahsetmiştik, uyku yetersizliği vücudunuzun insüline karşı dirençli olmasını sağlarken 2. tip diyabet hastası olmanıza neden olabiliyor. Vücutta çok fazla salgılanan insülin aynı zamanda göbek bölgesinde aşırı yağın birikmesine ve yağlanmasına neden oluyor. Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda 5 saatten az uyuyan kişilerin şeker hastalığına yakalanma riskiyle karşı karşıya olduklarını belirtiyor.

Ayrıca kilosu fazla olan kişilerde ve obez sınıfına giren hastalarda uyku apnesinin görüldüğü de kanıtlanmış durumda. Uyku sırasında nefes aldırmayı zorlaştıran fazla kilolar, gece boyunca nefes darlığına ve kalitesiz uykuya imkan veriyor.

Yeterli uyku alabilmek için yapılması gerekenler

  • Her gün aynı saatte uyumaya ve kalkmaya dikkat edin.
  • Yatakta televizyon ve kitap okumak gibi eylemlerde bulunmayın
  • Yatak odasında sessizlik sağlamalısınız
  • Akşam üzeri uykunuzu kaçırarak aşırı yağlı yemeklerden ve kafein içeren içeceklerden kaçının.
  • Aynı odada ve aynı yatakta uyumaya çalışın.
  • Yatağınızda ve yastığınızda rahat ettiğinizden emin olun.
  • Karanlık uykuya dalmanızı kolaylaştırır.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap