Güzellik

Topuk dikeni olduğu nasıl anlaşılır?

Sık sık ayakta duran, kilolu ve taş zeminde çıplak ayakla gezen kişilerde çoğunlukla görülmektedir. Topuk dikeni, topuk kemiğine bağlı olarak kalsiyumun birikmesiyle oluşur. Kişi ayağında topuk dikeni oluştuğunu aylar sonra fark edebilir. Tespit edilmediği sürece giderek büyüyen topuk dikeni kişinin yürüdükçe acı çekmesine neden olabilir.

Çengelli sivri uçlu topuk dikeni büyüme yaptıkça topuktaki yumuşak yağlı dokuya zarar verebilir. Topuk dikeni ilerlediği safhalarda adım attıkça batma hissine ve yürüyemeyecek kadar acı hissedilmesine neden olabilir.

Tedavi edilmediği sürece günlük hayatı zorlaştıran topuk dikeni, günün ilk adımlarında topuğunuz da acıya oluşmasıyla anlaşılabiliyor. Yere bastığınızda topuğunuzda çivi batması gibi bir şiddetli bir ağrı hissediyorsanız, topuk dikenin belirtisi olabilir.

Topuk dikeni olan kişiler çıplak ayakla ve sert tabanlı ayakkabılarla yürümemelidir. Daha çok spor ayakkabı ve yumuşak tabanlı terlikleri tercih etmelidir.

Topuk dikeni tedavisinde ağrı kesici kremler, soğuk uygulama ve masaja başvurulur. Ancak topuk dikeni kısa sürede iyileşen bir rahatsızlık değildir, iyileşme süreci 3-4 hafta bulabilir…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap