Spor

Squat Egzersizinin Faydaları

Temel kas güçlendirme hareketlerinden biri olan Squat, son zamanlarda en çok gündemde olan egzersizler arasındadır. Yağların en çok depolandığı kalça ve baldır bölgelerini çalıştırarak kas kütlenizi arttırıp, yağlarını yakmanızı sağlayan squat egzersizleridir.

Vücudunuzun alt kısmını şekillendirmek istiyor, o bölgelerdeki yağları yakmak istiyorsanız size yardımcı olan egzersiz planında mutlaka squat yer almalıdır. Tüm temel spor dallarında yer alan bu egzersiz, kasların güçlendirilmesi esasına bağlıdır.

Squat yapılışı: ayaklarınızı omuz hizanızda açın, ayaklar dışa dönük vaziyette ileriye doğru bakın. Kalçanızı geriye doğru çıkararak bacaklarınızı kırın ve sırtınızı hafifçe ileriye eğin. Kalça ve baldır kaslarınızı etkileyen çömelme anında, karın ve kalçanızı sıkın ve başlangıç pozisyonuna geçin.

Squatın faydaları; Vücudun alt bölümlerindeki kasları geliştirmede en etkili egzersizlerden biri olan squat, kalça ve baldır kaslarını direk etkiler. Squat egzersizlerine devam ettikçe bacaklarınız giderek güçlenmeye başlar. Antrenman sırasında bacaklarınızın güçlenmesi sakatlanma risklerini azaltmaktadır. Ani hareketlerin bulunduğu spor dalları olan koşu, tenis, sprint için squat egzersizi önemli bir yer tutar.

Squat egzersizi tek başına kilo verdirmeye yönelik değildir. Vücudunuzun alt bölgesi olan kalça, baldır ve bacaklardaki yağların yakılması ve sıkılaşmasını hedefler. Düzenli olarak yapıldığı taktirde kalori yakmanıza sebep olur ve o bölgelerde incelmeyle karşılaşırsınız.

Hem kilo vermek hemde metabolizmanızı güçlendirmek istiyorsanız antrenman programınızı %5o kas çalıştırma, %50 kardio olacak şekilde 1 saat boyunca egzersize devam edin. Haftalık olarak antrenman programınızı en az 3, en fazla 4 gün olacak şekilde planlayın…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap