Spor

Sporu Bırakınca Kilo Alınır mı?

Gün içinde yapacağını egzersizler ve spor fazladan kalori yakmanızı sağlayarak kilo verme hızını arttırır. Kilo vermenin basit yolu her zaman gün içinde aldığınız kalori miktarının daha fazlasını harcamaktır. Temiz ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra enerji yaktıran aktiviteler kilo kaybına neden olur.

Düzenli olarak spor yapan ve bu sayede kilo veren kişiler, sporu bıraktıktan sonra tekrar kilo almaktan endişe duyar. Ancak sporu bıraktıktan sonra enerji yaktıracak hareketlerden uzak kalmak ve sağlıksız beslenmek yeniden kilo almanıza neden olur. Porsiyonlarınızı küçülterek daha fazla hareket ettiğiniz taktirde sporu bıraksanız dahi sabit kilonuzu koruyabilirsiniz. Bu tamamen sizinle ve yediklerinizle ilgilidir.

Sporu bırakınca kilo kaybetmekten korkan kişilerde mevcut tabi ki. Bu kişiler kas hacminde kayıp yaşayarak, eski zayıf vücutlarına dönmekten endişe duyar. Bazı sebeplerden sporu bırakmak zorunda kaldıysanız eğer mutlaka beslenmenize dikkat etmelisiniz. Kaslar kolaylıkla kaybedilmez, kas kütlenizi ve kuvvetinizi arttırmanızı sağlayan protein sentezini devam ettirmektir.

Uzmanların yaptıkları çalışmalara göre büyük yapılar olan kasların, nükleus çekirdeklerinin protein sentezini arttırarak daha fazla proteini kasa çevirdiğini ortaya çıkarmıştır. Özellikle biceps ve triceps kaslarının kolaylıkla kaybolmadığını gözler önüne sürdüler. Bu sayede kaslarınız bir hafızası olduğu ortaya çıkarken, sporu bıraktığınızda kolayca eski halinize dönmediğiniz kanıtlandı…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap