Spor

Sporcular İçin Vazgeçilmez Besinler Nedir?

Spor yapmak kadar beslenmekte önemlidir. İkisi birbiriyle uyumlu olan bu ögeler sağlık yaşamın yapı taşlarıdır. Vücudumuzun besin ihtiyacının yanında hareket etmeye ve aktif olmaya da gereksinimi vardır. Hayatımıza dahil edeceğimiz egzersizler ve spor alışkanlığı hayatımızın kalitesini artırarak, yaşamımızı düzenlememize de neden olur.

Spor yaparken ihtiyacımız olan enerjiyi kazanmak için besinlerden yardım alırız, kas dokusunu arttıran mineral ve protein içeren gıdaları özellikle tüketmeye özen göstermeliyiz. Hem besleyici olan, hem de kas onarımı ve gelişime destek olan bazı gıdalar içerdikleri protein, vitamin, mineraller ve karbonhidratlarla sporcuların vazgeçilmezidir.

Besleyici karbonhidratlar vücudumuzun ihtiyacı olan enerjiyi karşılamaktadır. Spor esnasında vücudumuz yağ yakarak ihtiyacı olan enerjiyi bu yolla karşılar, yağın ardından karbonhidratları yakmaya başlar. Vücudumuzda yakılacak karbonhidrat bulunmadığı taktirde kas kaybı başlayabilir.

Zengin proteinler metabolizmayı hızlandırdığı gibi daha uzun süre tok kalmamızı sağlar. Spor yapan kişilerin en temel besin zincirlerinden biri olan proteinleri az yağlı şekilde tüketmek gerekir.

Vitamin ihtiyacını karşılayan meyve sebzeler beslenme zincirinin önemli bir diğer halkasıdır. Sporcuların beslenme listesinde bulunması gereken meyve sebzeler vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılar.

Sporcuların beslenme programlarında yer alan vazgeçilmez besinlerini sizler için listeliyoruz.

1- Yumurta (haşlanmış olanı en iyi seçim)

2- Kırmızı ve Beyaz et

3- Balık

4- Süt ürünleri

5- Tam tahıllı ekmek, kepekli makarna

6- Yeşil yapraklı sebzeler

7- Çiğ kuruyemişler

8- Muz, ananas, mor renkli meyveler

9- Yulaf

10- Baklagiller

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap