Güzellik

Soğuk havada sıcak duş almak cilde zarar veriyor!

Soğuk havadan ve rüzgardan olumsuz etkilenen cildimiz ister istemez kuruyor ve çatlıyor. Derimizin koruyucu tabakası deforme olmaya başladığında derimizde su kaybı yaşanmaya başlıyor. Nitekim bunun devamında ise derimizde kuruluk baş gösteriyor. Derideki ve cildimizdeki kuruluk diğer rahatsızlıkların meydana gelmesine neden oluyor. Öncelikle çatlaklar, tahriş, kızarıklık, deride kalınlaşma vb. bulgular kuruluk sonrası ortaya çıkan oluşumlardır.

Yeterli önlemler alınmadığında cilt kuruluğu uzun vadede kırışıklıkların artmasına ve erken yaşlanmaya neden oluyor. Cilt kuruluğunun en çok görüldüğü bölgeler yüz, eller, dudaklar, saç derisidir. Soğuk havaların bir diğer kötü etkisi ise diğer cilt hastalıklarının tetikleyicisi olmasıdır. Sedef, egzama, balık pulu hastalığı, soğuk kurdeşeni gibi hastalıklar kış aylarında kötüleşmektedir.

Yumuşak ve esnek bir görünüme sahip olan cildin maksimum su kapasitesine ulaşarak soğuk havanın etkilerinden korunması gerekmektedir. Soğuk havalarda alacağınız bazı önlemler cilt kuruluğunu minimum seviyeye düşürür. Cildiniz için kullanabileceğiniz nemlendiriciler derinizin su tutma kapasitesini arttırmakta rol oynar.

Doğru bilenen yanlışlar ise sık sık el yıkamak, sıcak su ile duş almak, soğuk diye güneş koruyucu kremlerin kullanılmaması en bilindik yanlışlardan birisi. Duş aldığımız suyun sıcaklığının düşürülmesi ve duş sonrası vücudumuz hala ıslakken nemlendiricilerin kullanılması gerekmektedir.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap