Güzellik

Siyah Noktalar Neden Oluşur?

Biz kadınların ve dahi erkeklerin güncel sorunlarından bir olan siyah noktalar, hemen her ciltte görünen cilt problemidir. Aşırı kozmetik ürünü kullanımı ve güneş ışınlarının direkt olarak ciltle temas sonucunda gözenekler çoğalarak siyah noktalarda artış gözlenmektedir.

Siyah noktaların çıkış noktası vücudun aşırı oranda yağ üretmesinden kaynaklansa da cilt üzerinde biriken kir tabakası ve ölü deriler bunu olumsuz yönde tetiklemektedir.

Ne yazık ki siyah noktaların oluşumunu engellemek imkansızdır. Ancak oluşumunu azaltıp, yoğunluğundan kurtulmak biraz da sizin elinizde. Yağla ve kir tabakasıyla tıkanan gözenekler zaman içinde akneye dönüşerek, ciltte iz bırakan sorunlara yol açar.

Sivilce oluşumunu önlemek ve siyah noktaları gidermek için cildinizin temizliğine ekstra özen göstermeniz gerekmektedir. Gün içinde yaptığınız makyajı mutlaka temizlemeli ve hafta bir ya da iki kere maske, peeling yaparak cildinizi kusursuz hale getirmelisiniz.

Siyah nokta artışına neden olan etkenler;

  • Güneş ışığıyla korunmasız şekilde temasa geçmek cildinizi olumsuz olarak etkileyecektir.
  • Hormon değişiklikleri, düzensiz regl dönemleri siyah noktalarınıza uygun ortam hazırlayacaktır.
  • Çok sık kozmetik ürünü kullanmak en büyük nedenlerden birisidir.
  • Karaciğer hasarına sahipseniz, hücrelerinizden atılamayan toksinler cilt lekelerine sebep olabilir.
  • Yaşlanma etkileri derinizi oluşturan hücrelerin kendilerini yenilemesini oldukça yavaşlayarak, cilt problemleriyle karşı karşıya kalmanıza neden olur.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap