Spor

Sırt Ağrılarını Gideren Egzersizler

Masa başında çalışanların en büyük sorunlarından biri olan sırt ağrıları rahatsız edici olduğu kadar can yakabilir. Sırt ağrılarının sebepleri bazı sağlık sorunları olduğu gibi duruş bozukluğundan da kaynaklanabilir. Özellikle de iskelet sisteminin geliştiği çocukluk ve ergenlik dönemlerinde duruş bozukluğuna dikkat edilmeli ve giderilmesi için üstünde durulmalıdır. Aksi takdirde yetişkinlik döneminde postür bozukluğuyla birlikte kamburluk sorunları baş göstermektedir.

Dik duruş kişinin yaşam kalitesini arttırdığı gibi bel ve sırt ağrılarının önüne geçilmesinde birincil sebeptir. Günlük hayatta evde bile yapabileceğiniz bazı sırt egzersizleri hem dik durmanızı kolaylaştıracak hem de sırt ağrılarından kurtulmanızı sağlayacak.

Sırt ağrılarınıza ve duruş bozukluğuna iyi gelecek egzersizler:

Glute Bridge

Bel bölgenizi güçlendiren bu hareket hem kolay hem de etkilidir. Yere sırt üstü uzanın ve bacaklarınızı kırın. Kalça ve sırtınızın yere değeceği pozisyonda, kalçanızı yukarı kaldırıp kalçanızı sıkın. Bir kaç saniye bekleyip tekrar kalçanızı aşağı indirin. 3 set 10 tekrar yapmaya çalışın.

Full Body Roll-Up

Bu hareketimizde mattın üstüne oturup ayaklarınızı kapalı şekilde uzatın. Sırt üstü uzandığınızda kollarınızı başınızın üzerinde kaldırın. Kontrollü ve yavaş bir şekilde kollarınızı kaldırarak öne doğru eğilin ve ayak parmaklarınıza dokunmaya çalışın. C eğrisi denilen bu hareket basit gibi görünse de belinizdeki ve sırtınızdaki kasları çalıştırmak içindir. 3 set 10 tekrar yapabilirsiniz.

Bird Dog

Dizlerinizin ve ellerinizin üzerine yere çökün. Belinizin içeride olduğundan emin olarak sol kolunuzu öne uzatarak aynı anda sağ ayağınızı geriye kaldırın. Aynı hareketi sağ ve sol ayağınızla tekrar ederen 3 set 12 tekrar yapın.

Cat Stretch

Herkes tarafından bilinen yoga hareketlerinden biriyle devam edelim. Eller omuz hizasında, dizlerinizde kalça hizasında olacak şekilde yerdeki pozisyonunuzu alın. Başınızı içeri çekerek sırtınızı yukarıya C şeklini alacak konuma yavaşca getirin. Devamında vücudunuz omurganıza çekerek belinizi içeriye alın. 3 set 8-10 tekrar yapabilirsiniz.

Forearm Plank On Knees

Temel kaslarla birlikte ağırlık olarak sırtınızı ve belinizi güçlendiren bu hareket, duruş bozuklukları içinde birebirdir. Dirseklerinizi omuz hizasında yere koyarak uzanın. Plank hareketinin başka bir versiyonu olan bu egzersizde dizleriniz ve ayak parmaklarınız yere basmalı. Vücudunuzu düz bir şekilde dirseklerinizin üstünde durmasını sağlarken, kalçanızın yukarıda kalmasına gayret gösterin. Başlangıç seviyesi olarak 30 saniye yeterliyken ilerleyen günlerde 60 saniyeye ulaşmaya çalışın.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap