Diyet

Sirkardiyen Beslenme Nedir?

Uzmanlar ne yediğimiz kadar ne zaman yediğimizin de önemli olduğunu vurgular. Tabağımızı dolduran besinlerin yanı sıra saat kaçta yemek yediğimizde kilo verme de bize yardımcı oluyor. Bilimsel araştırmaların ortaya çıkardığı sikardiyen ritim, bir çeşit vücudumuzun saati.

Vücudumuza doğru zamanda doğru şeyi yapmasını sağlayan sikardiyen ritim, biyolojik ritim duygusudur. Sikardiyen ritmimize göre metabolizmamız değişkenlik gösterirken, beslenme öğünlerimizin saatleri de önem arz ediyor.

Sikardiyen beslenme için başlangıç yapmak isteyenler, güneş faktörünün beslenmede ki yol göstericimiz olacağını bilmeli. Güneş günün ritmini başlatır, doğal ritmimize ayak uydurarak güneş aydınlattığı sürece yemek yememize, battığında ise yemek yememizi yasaklar. Yapılan araştırmalar gündüz yediklerimizin gece yediklerimizle aynı kalori değerinde olmadığını ispatlıyor. Günlük kalori miktarının çoğunu akşamdan önce 3 gibi alanların, öğleden sonra almaya başlayanlara kıyasla kilo verme eğiliminde olduğu görülmüştür.

Sikardiyen ritmi ile beslenmek için 3 katı kuralımız var. Bunlar;

1- Güneş’e göre yemek yiyin.

Güneşin doğmasıyla birlikte yemek yiyebilir, batana kadarlık süre de alacağınız bütün kalorileri tüketebilirsiniz. Güneşin batmasıyla birlikte yemek yemeği bırakmalı, ertesi günkü öğününüze kadar aradan en 12 saat geçmiş olması gerekiyor.

2- Erken saatlerde çok yemek yiyin, günün sonuna doğru az yemek yiyin.

Sabah ve öğle yemeklerinizi büyük porsiyonlarda ve doyurucu nitelikte yiyin. Öğleden sonra 3’e kadar gün içinde tüketeceğiniz besinlerin %75’ini tüketin. Güneş batmadan önce yiyeceğiniz akşam öğünü mutlaka az ve küçük bir porsiyon olmalı.

3- Akşam yemeklerinizle kahvaltı ve öğlen yemeklerinizi değiştirin.

Kulağa çok çılgınca geliyor değil mi? Bir kural gibi yerleşmiş olan bu tabuyu yıkıp akşam yediğiniz kepekli makarnayı ve tavuğu sabah yiyebilirsiniz. Akşam öğününüzde yulaf ezmesi ve süt yiyebilirsiniz. Bunun nedeni ise ağır kaloriler sabahtan alınmaya başlandığında hem tüm gün yakma fırsatı bulacak, hemde kendinizi daha zinde hissederek kolay acıkmayacaksınız…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap