Sağlık

Sinüziti Kontrol Etmenizi Sağlayacak Yöntemler

Ülkemizde en sık görülen 10 hastalıktan birisi olan sinüzit, yoğun baş ağrısı ve burun akıntısı belirtileriyle kişiye zor zamanlar geçirtebiliyor. Burun tıkanıklığıyla, nefes almakta zorlanmaya kadar bir çok sıkıntı yaratan sinüzit genellikle antibiyotik ve tuzlu solüsyonlarla tedavisi sağlanırken, kronikleşmiş bir durumda cerrahi müdahale gerektirir.

Sinüzit rahatsızlığı iki haftanın altında sürerse akut sinüzit, iki ile 12 hafta arasında sürerse subakut sinüzit, 12 haftanın üstünde seyrediyorsa kronikleşmiş sinüzit olarak adlandırılır. Sinüslerin dolu olduğu zamanlarda kişi nefes almakta zorlanabilir, yoğun baş ağrısı, balgamlı öksürük, ateş gibi semptomların görülmesine neden olur.

Sinüzitinizle baş etmenizi sağlayacak ve kontrol altında tutmanızı sağlayacak olan önerilerimizle sinüslerinizin dolmasını engelleyebilirsiniz.

Bulunduğunuz ortamı nemlendirin: yaşadığınız ortamın ısısına ve nemine dikkat edin. Nemli ortam daha rahat nefes almanızı sağlayacaktır.

Yüzünüzü soğuktan korumaya çalışın: mevsim şartlarına uygun şekilde giyinmeye özen gösterin. Soğuk hava ve rüzgara karşı yüzünüzü korumaya dikkat edin.

Yüksek yastıkta uyuyun: başınızın yüksekte olması sinüs akıntılarının akışını hızlandıracaktır.

Grip aşısı yaptırmayı ihmal etmeyin: özellikle 65 yaşın üstündeki ve kronik sinüziti olan kişilerin grip aşısı yaptırmaları doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Burun yıkaması yapmaya özen gösterin: karbonatlı ve tuzlu sularla sinüs akıntılarınızı düzenli olarak temizleyin….

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap