Spor

Sigaranın Spora Olumsuz Etkileri

Sigaranın zararlı uzun zamandır biliniyor, içerisindeki 40 kanserojen madde insan sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.  Nitekim spor yapan kişilerin sağlığını nedenli ölçüde kötü etkilediğini araştırarak, bir an önce sigaraya veda etmeniz gereken sebepleri sizlere sunuyoruz.

Sigaranın en çok zarar verdiği ve etkilediği organlar kalp ve akciğerdir. Sigara kullanımı birçok hastalığa yol açarken en sık rastlanan rahatsızlıklar ise solunum yolları, damar yolu ve kanserdir. Aynı zamanda sigara tüketimi cildinizin erken yaşlanmasına sebep olarak kırışıklıkların çoğalmasına neden olmaktadır. Sağlıklı bir hayat için spor ve egzersiz yapan kişilerin sigara kullanması, kötü etkilerinden daha çabuk etkileneceği anlamına gelmektedir.

Nitekim antrenman çıkışının akabinde içilen sigara, egzersiz esnasında genişleyen akciğerlerinizin daha fazla etkilenmesine ve zarar görmesine neden olur. Sigaranın temel bileşenlerinden biri olan nikotin vücudunuzdaki damarlara nüfuz ederek zaman içinde daralmasına neden olur. Kaslara ulaşması gereken kan akışı yavaşlayacağı için çok yavaş bir gelişme gösterirsiniz.

Hasar gören akciğerleriniz oksijen depolamada sıkıntı yaşayacağı için spor esnasında ihtiyacınız olan oksijeni karşılayamaz, bu da performansınızın düşmesine neden olacaktır.

Sigara kullanımı vücuttaki C vitamini egale edeceği için bağışıklık sisteminiz zayıflayacaktır. Bu da sık sık hasta olmanıza  ve kendinizi halsiz yorgun hissetmenize neden olacaktır.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap