Spor

Sarkık Kollara Son Verme Zamanı!

Zaman içinde düzensiz beslenme, hareketsiz yaşam tarzı yüzünden kollarınız kalınlaşıp sarkmaya başladıysa, sizlere önereceğimiz kol egzersizleriyle bu sorunu çözebilirsiniz.

Spora başladığımızda ilk öncelik kalça, göbek ve bel bölgesinde biriken yağlar olsa da kollarımızda unutulmaması gereken bölgelerden birisidir. Kısa kollu tişört ya da askılı kıyafetler giydiğimiz de belli olan deri sarkıklığına çözüm olacak kol sıkılaştırıcı ve inceltici egzersizleri evde uygulayarak, mükemmel bir görünüme sahip olabilirsiniz.

1- Makas egzersizi

Şimdi kolları ve bacakları iki yanımızdan açıyoruz. Paralel olarak açtığımız kollarımızı önde kaparak X şeklini alıyoruz. Başlangıç pozisyonuna geri dönerken ara vermeden harekete 20 defa tekrarlıyoruz.

2- Ön kol sıkılaştırma

Evinizde bulunan pet şişeleri kumla yada suyla doldurabilirsiniz. Elde ettiğimiz ağırlıkları elinize alın ve bacaklarınızı omuz hizasında açın. Dirsekleriniz yanında sabit kalacak şekilde ağırlıkları göğüs hizanıza kadar kaldırıp indirin. 10 tekrar ve 3 set halinde egzersizi tamamlayın.

3- Dairesel Kol hareketi

Bacaklarınızı omuz hizasında açın ve kollarını iki yanınızda havada tutun. Aynı dairesel hareketlerle saat yönünde çevirin. 30 saniye ya da 20 tekrar yaptıktan sonra 15 saniye dinlenin ve tekrar başlayın. 3 set 20 tekrar yeterli olacaktır.

4- Arka kol egzersizi

Bir sandalyeye sırtınız dik olacak konumda oturun. Ağırlığı iki elinizde kavrayarak başınızın üstüne gelecek şekilde kaldırın. Dirseklerinizi kırarak ağırlığı kontrollü şekilde ensenize kadar indirip başınızın üstüne tekrar kaldırın. Arka kolu çalıştıran bu egzersizi 20 tekrar 3 set yapmayı unutmayın.

5- Arka kol sıkılaştırma egzersizi

Sandalyeye avuçlarınız aşağı bakacak şekilde boşlukta oturur pozisyonunu alın. Ayaklarınız mutlaka yere sağlam basmalı, devamında ise sadece kalçanız aşağı inecek şekilde hareket edin ve kollarınızın duruşunuzu bozmadan yukarı kalkın. Arka kol için en etkili egzersizlerden biri olan bu hareketi 15 tekrar 3 set yapmanız da fayda var…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap