Sağlık

Sağlıklı Zayıflamanın Altın Kuralları

21. yüzyılın vebası olarak bilinen obezite ve sağlığı kötü yönden etkileyen hazır gıdalar ne yazık ki çağımızın kaçınılmaz sorunu. Ayak üstü yene hızlı yemekler, aşırı yağlı atıştırmalıklar, gün içinde yemek vaktinin düzensiz oluşu gibi bir çok neden ötürü düzensiz alınan kilolar kadın-erkek herkesin başının belası olmuş durumda.

Kilo vermenin özellikle de sağlıklı kilo vermenin en iyi yolunu, yaşam kalitenizi düşürmeden kilo kaybına neden kurallar zincirini sizler için derledik.

1- Su tüketimi olmadan sağlıklı bir şekilde kilo kaybetmeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Metabolizmaya göre değişkenlik gösterse de bir insanın ortalama 2 litre su tüketmesi hem vücudunu hem de yapacağı diyet açısından önemlidir.

2- Konusunda uzman bir diyetisyene başvurmaktan çekinmeyin. Her insanın metabolizması farklı çalışır, bu sebeple diyetisyeninizin üstünüzde yapacağı testler sonrasında düzenleyeceği diyet listesi zayıflamanızı kolaylaştıracak.

3. Kızarmış yiyecekleri hayatınızdan çıkarmaya hazır olun. Diyetisyeninizin de önereceği şekilde bol yağda kızartılmış hiç bir yiyecek diyet listenizde bulunamaz. Yanmış yağın zararından bahsetmiyoruz bile!

4- Tüm öğünlerinizde yeşilliklere merhaba deyin. Çiğ sebze ve meyveleri mutlaka her öğününüzde tüketmeye dikkat edin, sağlık açısından bir çok vitamini ve enzimi barındırdığı gibi metabolizmayı da çalıştırıyor.

5- Diyet yapmak demek aç kalmak değildir, aksine aç kalmadan sağlıklı gıdalar tüketmek anlamına gelir. Nitekim diyet yapmaktan çok aç kalmaktan çekinmek daha doğrudur, vücut aç kaldığı sürece sonraki besinlerinizi yağ olarak algılayabilir.

6- Nerede hareket orada bereket diyen atalarımızın ne kadar haklı olduklarını kilo verme sürecinizde bizzat şahit olacaksınız. Yapabiliyorsan spor, antrenman yada yarım saatlik tempolu yürüyüş fazla kilolarınızdan kurtulmanızı hızlandıracak…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap