Güzellik

Saç detoksu Nedir, Evde saç detoksu nasıl yapılır?

Detoks kısaca farklı alanlarda derinlemesine temizlik yapılmasına yardımcı olurken bakım ve sağlıklı bir görünüme sahip olmayı sağlayan uygulamalara verilen addır. Günümüzde cilde ve saça detoks yapılarak sağlıklı bir görünüm kazandırılması amaçlanır. Özellikle cansız görünen, kabaran ve bakımsız saçlara uygulanan detoks saçların kolay şekil almasını ve hızlı uzamasını sağlar.

Sık sık boyaya ve ısıl işleme tabii olan saçlar giderek eski canlılığını yitirir. Saç şampuanlarında bulunan sülfat da saçların güçsüzleşmesine ve cansız bir hal almasına neden olur. Bunlara ek olarak stres, depresyon ve hava kirliliği eklendiğinde saçlar ekstra yıpranma payına sahip oluyor.

Saçlarınızın eski parlaklığını kazanarak daha canlı, parlak ve güçlü olmasını istiyorsanız saç detoksu yaptırabilirsiniz. Güzellik merkezi ve kuaförlerin sıkça baş vurduğu saç detoksunu evinizde de uygulamanız mümkün. Egzama, saç dökülmesi ve kepek gibi sorunlara da oldukça iyi geliyor.

Tamamen doğal içeriklerle evde kolaylıkla yapabileceğiniz saç detoksunun püf noktalarını sizler için paylaşıyoruz.

1- Saç derisini temizleyin

Saç derinizdeki ölü hücreleri ve birikmiş yağ tabakalarını derinlemesine temizlemek için selenyüm sülfür, salisik asit, pritiyon çinko içeren şampuanlarla saçlarınızı yıkayın.

2- Saç kurutma makinası kullanmadan saçlarınızı kurulayın

Saç uçlarınızın kırılmasına ve cansız görünmesine neden olan saç kurutma ve ısıl işlemler yerine saçlarınızı havlu yardımıyla kurulayın. Normalden daha uzun sürse bile bu yöntemle saçlarınızı kurutmak en sağlıklı olanı .

3- Zeytinyağ masajı

Has zeytin yağının ne kadar mucizevi bir ürün olduğunu bilmeyen yoktur. Nitekim saçları besleyen ve onaran zeytin yağı saçlarınızın yeniden güçlenmesini sağlayacak. 1 yemek kaşığı zeytin yağını biraz ısıtıp saçlarınıza sürerek masaj yapın. 20 dk bekletip yıkayabilirsiniz.

4- Çay ağacı yağı masajı

İçerisinde doğal antifungal içeren çay ağacı yağını uzman dermatologlar da önermektedir. Kepek oluşumunu önleyen bu yağ ile saç diplerinde oluşan sivilcelerden de kurtulabileceksiniz. Çay ağacı yağından 5 damlayı saç derinize masaj yaparak 5 dk bekletip yıkayabilirsiniz…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap