Sağlık

Ruh halinize göre içebileceğiniz sakinleştirici bitki çayları

Esti tarihlerden bu yana alternatif tedaviler için kullanılan bitkisel çayların ruh halimizi de etkilediğini biliyor muydunuz? Doğanın mucizevi iyileştirme gücünden yararlanmamız sağlayan bitki çayları, sinirlerimizi yatıştırdığı gibi vücudumuzun şifa bulmasını da sağlıyor. Günlük hayatta maruz kaldığınız stresten sıcak bir bardak bitki çayı içerek kurtulabilirsiniz.

Sakinleştirici etkisi olan bitki çaylarını ve faydalarını sizler için listeliyoruz.

1- Melisa çayı

Zihninizde oluşan karmaşıklıkları yatıştıran, depresyon belirtilerini yok eden melisa çayını günde 2-3 bardak içebilirsiniz. Endişeli ruh halinize iyi geleceği gibi huzurlu bir uyku çekmenize yardımcı olacak.

2- Papatya çayı

Eski çağlarda dahi sakinleştirici gücünden yararlanılan papatya çayı, uyku problemleri yaşayan kişilere şifa olmaktadır. Vücuttaki gerginliğinizi atarak gevşemenizi sağlayan papatya çayı, zihinsel huzuru yakalamanızı sağlayacak.

3- Adaçayı

Yorgun ve bitkin hissediyor, yaşamınızdaki strese yenik düşüyorsanız bir bardak adaçayı içerek sakinleşmeyi deneyin. Sinirlerinizi yatıştıran bu çay, yorgunluğunuzun da azalmasına sebep olacak.

4- Biberiye çayı

Stres kaynaklı baş ağrılarına birebir gelen biberiye çayı, baş ağrınızın hemen ortadan kaybolmasını sağlar. Kan dolaşımının hızlanmasını sağlayan biberiye çayı, beyne giden oksijenin artmasını sağlayarak sizi rahatlatır.

5- Sarı Kantaron çayı

Uyku problemleri çekenlere ve sık sık başı ağrıyanlara iyi gelen sarı kantaron çayının zihni rahatlatma etkileri de bulunmaktadır.

6- Tarhun Otu çayı

İçerdiği vitamin ve minerallerle vücudun sağlıklı olmasını sağlayan tarhun otu çayı, şifa kaynağıdır. Sabah içildiğinde enerjinizi yükseltir, ruh sağlığını korur.

7- Yeşil çay

Kilo verdirmede ve metabolizmayı çalıştırma etkileri bulunan yeşil çay aynı zamanda doğal bir antideprasandır. Doğal antioksidan olan yeşil çay vücudunuzdaki zararlı maddelerin dışarı atılmasını kolaylaştırır.

8- Nane çayı

Kokusuyla sizi mest eden nane çayını içtiğinizde kendinizi daha zinde hissedeceksiniz. Kasları rahatlatma özelliği bulunan nane çayı adet dönemlerinizdeki kasılmaları azaltarak ağrınızı hafifletir.

9- Ginseng Çayı

Beyni uyarıcı etkileri bulanan ginseng, çay olarak tüketildiğinde depresyon tedavisinde kullanılabilir. Enerjinizi yükselterek kendinizi iyi hissetmenizi sağlar, sinirlerinizi yatıştırır.

10- Melek otu çayı

Psikolojik gerginliklere iyi gelen melek otu çayı, depresyon belirtilerini hafifletir. Stres kaynaklı iştahsızlıkları düzenler, mide sağlığını korumaya alır…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap