Diyet

Renklerine göre ayrılan besinlerin işlevleri

Farklı renklerde bulunan besinlerin insanların sağlığı açısından farklı faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Amerikalı doktorlara göre besinler renkleri açısından 7 gruba ayrılıyor ve renklerin göre işlevi de değişiyor.

Kanserden korunmak için bu 7 renk grubu içerisinde yer alan besinleri sık sık tüketmenizi tavsiye eden uzmanlar, sağlıklı yaşamın sağlıklı yiyeceklerden kaynaklandığını öne sürüyor.

Kırmızı: Prostat kanserine karşı bir kalkan görevi gören likopen içeren kırmızı renkteki besinler karpuz, domates, kan portalı.

Yeşil: Karaciğerin enzim sağlamasını sağlayan yeşil besinler ayrıca harika bir toksinlerden arındırıcı özelliğe sahip, Kalp hastalıklarına ve kansere karşı flavanoidler  maddesiyle meydan okuyan yeşil besinler lahana, brokoli, ıspanak, brüksel lahanası

Mor: Dokuları ve hücreleri koruyucu etkisi bulanan mor besinler aynı zamanda güçlü bir antioksidan özelliğe sahip. Üzüm, böğürtlen, mürdüm eriği, patlıcan, mor lahana.

Beyaz: Alisin ve flavanoidleri maddelerinin içeren beyaz besinler A vitamini sayesinde bağışıklık sistemini destekliyor. Turp, sarımsak, soğan, pırasa, kereviz, mantar.

Turuncu: Cilt ve gözler üzerinde olumlu etkileri ve faydaları olan turuncu besinler betakaroten maddesi sayesinde hücre koruyucu etkiye sahip. Portakal, mandalina, mango, bal kabağı, havuç, kayısı, kavun.

Sarı-Yeşil: Göz hastalıklarına karşı içerdikleri Lutein maddesiyle iyi gelen sarı yeşil sebzeler kivi, salatalık, kabak, bakla, avokado, bezelye.

Sarı-Turuncu: Antioksidan yönünden güçlü bir madde olan Beta – cryptoxanthin içeren sarı turuncu besinler yaşlanmaya karşı savaş vererek hücre yenilenmesini sağlıyor. Portakal, armut, limon, greyfurt.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap