Sağlık

Pestisit İnsan Sağlını Tehdit Ediyor!

Bu zamana kadar pestisit’in ne olduğunu duymamış olabilirsiniz. Çok geniş bir kullanım alanına sahip olan Pestisit, biz farkında olmasak da hayatta karşımıza çıkmaya devam ediyor. Kullanım amacı zararlı mikroorganizmalardan arındırmak olan bu madde, yanlış kullanıldığında insan sağlığını tehlike altına atabiliyor.

Bir çok çeşidi olan pestisit, genellikle gıda yetiştiriciliğinde kullanılıyor. Sebze ve meyvelerin virüs, haşere ve bakterilerin zararlı etkilerini yok etmek için kullanılıyor. Pestisite maruz kalan sebze ve meyvelerin minimum 8 dakika boyunca bikarbonatlı suda yıkanması gerekiyor.

Tarımsal ürün verimliliğin artmasını sağlayan bu madde bir çeşit kimyasal dezenfekten rolünü oynuyor. Beslenme ve Diyet uzmanları pestisit maddesinin insan vücuduna alındığında sindirim sistemi, böbrek ve karaciğer üzerinde olumsuz etkilere neden olabileceğini belirtiyor.

Uzmanlar meyve sebzelerin sirkeli suda bekletilmesinin doğru olmadığını belirtirken, bikarbonatlı suda bekletilmesinin kalıntıları ortadan kaldıracağını açıklıyor. Pestisit’in vücuda alınmasının kısa dönem etkileri arasında akut zehirlenmelerin görülebileceğini söyleyen uzmanlar, belirtilerin ise ishal, kusma, çarpıntı, solunum güçlüğü, terleme olabileceğinin altını çiziyor.

Uzmanlar tarımsal ilaçların kullanıldığı meyve ve sebzelerin mutlaka dikkatli bir şekilde yıkanarak tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. 1 litre suyun içine 10 gram bikarbonat ekleyerek sebze ve meyveleri bu çözeltide bekletmenin ve ardından durulanmasının kalıntıları yok edeceğini belirtiyor…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap