Diyet

Oruç Tutarak Kilo Verelim!

Mübarek Ramazan ayının gelmesiyle evlere şenlik ve bereket geldi. Uzun süren açlığını ve susuzluğun mükafatı olarak zengin iftar sofraları kurulmaya başlandı. Aman dikkat, oruç tutarak kilo almayalım!

Tam tersine orucu avantaja çevirip kilo vererek zayıflamanız mümkün. Sizlere vereceğimiz ip uçları ile bu Ramazan ayında istediğiniz ideal kiloya ulaşabilirsiniz.

Öncelikle;

Fazla kalori değil gerekli olan kadarını tüketin!

Gün içinde kalori tüketimizin 2000’i geçmemeli, bu halsizliğin başlangıcı olduğu gibi kas yıkımı yaşamanıza da neden olabilir. İftarda açlığınızı yağlı ve ağır yiyeceklerle gidermek yerine, kilo almanıza neden olamayan yüksek proteinli ve lifli gıdalar tercih edin.

Susuzluğunuzu kontrol altında tutabilirsiniz!

Vücudunuz için gerekli olan 3 litreye yakın suyu iftarla ile sahur arasında tüketmeye dikkat etmelisiniz. Gün içinde mineral kaybetmemek için çok fazla terlememeye gayret sarf edin. Sizi sıkacak kalın kıyafetler giymeyin ve serin ortamlarda vakit geçirmeye çalışın. Sizi gün içinde susatacak tuzlu yiyecekler, kahve, gazlı içeceklerden uzak durun.

Hareket etmeyi unutmayın!

Biliyorsunuz ki kilo alımlarının en büyük nedenlerinden biri de gün içindeki hareketsizlik ve kalori yakımının az olmasıdır. Oruçlu iken fazla terlemeden ev işleri, hafif yürüyüşler ve temizlik gibi aktivitlerle 15- 30 dakikalık bir egzersiz sizlere yeterli gelecektir.

Şekerli yiyeceklerden uzak durun!

İftar sofralarının tatlısı meşhurdur, güllaçlar kadayıflar hem göze hemde damaklara muhteşem izler bıraktığı ortada. Uzun süre aç kalan vücudunuza direkt olarak şeker yüklemesi yapmak kilo kontrolünüze engel olacaktır. Daha az şekerli olan hurma ile şeker isteğinizi bastırabilirsiniz…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap