Sağlık

Organa benzeyen mucizevi besinler Sağlığa iyi geliyor !

Dışarıdan bakıldığından görüntüsüyle insan organlarına benzeyen bazı besinler, tüketildiklerinde vücuda sağlık yönünden fayda sağladığı biliniyor. Uzmanlar organlara benzeyen bu besinleri tüketerek sağlıklı kalmanın mümkün olduğunun altını çiziyor. Günlük hayatta tükettiğimiz bu besinler benzedikleri organlara büyük ölçüde yarar ve fayda sağlıyor. Anatomik şekilli bu gıdaların hangi organlara benzediğini ve faydasını öğrenmek ister misiniz?

1- Kereviz/Kemik

Yağsız ve uzun sapları olan kereviz dikkatli bakıldığında kemiklere benzetiliyor. Ayrıca kemiklere güç veren moleküler yapının bir üyesi olan silikon içeren kerevizin kemikler için sodyum kaynağı olduğu da biliniyor.

2- Avokado/Rahim

Ortadan ikiye kesildiğinde bir kadının rahmine benzetilen avokado, tüketildiği sürece üreme sağlığını olumlu etkiler. İyi bir folik asit kaynağı alan bu meyve aynı zamanda bebeklerin gelişimi içinde oldukça faydalı.

3- Domates/Kalp

Ortadan ikiye kesildiğinde iç kısmı bir kalbe benzetilen domatesi içerdiği likopen nedeniyle kalp hastalığı riskini azaltmada fayda sağlıyor.

4- Havuz/Göz

Çaprazlama kesildiğinde gözün yapısına benzeyen havuç, beta-karoten vitamini içerir. Özellikle yaşlılarda görme kaybına neden olan dejenerasyonu azaltması sayesinde, havuç gözler için yüksek ölçüde faydalıdır.

5- Ceviz/Beyin

Cevizin kıvrımlı yapısı beyinle neredeyse birebirdir. Omega-3 içeren cevizin beyin fonksiyonlarını arttırdığı uzun zaman önce keşfedilmişti.

6- Tatlı Patates/Pankreas

Pankreasa oldukça benzeyen tatlı patates, pankreas da dahil olmak üzere vücuttaki bütün dokuları yaşlanma etkilerinden korur. İçeriğindeki beto-karoten kanseri önleyici etkileri mevcuttur.

7- İstiridye/Testis

Folik asit ve çinko bakımından zengin olan istiridye dış görüntüsüyle bir erkeğin testislerine benzer. Erkeklerin sperm kalitesini arttırdığı da uzmanlar tarafından belirlenmiştir.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap