Sağlık

Ödem Attıran İpuçları

Deri ve diğer dokularda hücreler arası sıvının olması gerekenden fazla sıvı bulunmasıyla meydana gelen yangısız şişliklere ödem adı verilmektedir. Heri insanın başına gelebilecek olan ödem basit çözümleriyle giderilebilecek bir sorundur.

Sabah uyandığınızda yüzünüzün şiş görünmesi, her gün taktığınız yüzüğünüzün sıkması ve ayakkabılarınızın ayağını sıkması ödemin belirtileri olarak görülür. Kol ve bacak derinizde gerginlik ve sertlik hissediyorsanız, vücudunuzda 3-4 litre fazladan su biriktiğini anlayabilirsiniz.

Ödem korkulacak bir rahatsızlık değildir, yaşam tarzınızı ve beslenme şeklinizi değiştirerek hücreler arası fazladan biriken sıvıyı vücudunuzdan dışarı atabilirsiniz.

Böbrek, kalp yetersizliği, karaciğer sirozu, tiroit bezi hastaları ve diğer bazı hastalıkların vücudunuzda ödem birikimine neden olduğu da gözlenmiştir. Ağrısız şişlik oluşturan ödemden kurtulmak için basit, sağlıklı ve doğal önerilerle vücudunuzun su-tuz tutmasından koruyabilirsiniz.

Tuzu azaltın!

Tuz vücudumuzda ödemin oluşmasını kolaylaştıran etkenlerden biri. Yanı sıra yüksek tansiyonu tetiklediği gibi kalp, böbrek hastalıklarına da davetiye çıkarıyor. Yemeklerinizde tuzu minimum seviyelerde kullanmaya özen gösterin.

Karbonhidratlı besinleri az tüketin.

Aşırı şekilde tükettiğiniz karbonhidratlı besinleri sindirebilmeniz için vücudunuzun fazladan su tutma ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bunun önüne geçmek için ekmek, hamur işi ve pirinç tarzı gıdaları az tüketerek ödem oluşmasını engelleyin.

Katkı maddesi, şeker ve asit içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durun.

Katkı maddesi içeren gıdalar ve şeker vücudunuzda fazladan suyu birikimine yol açmaktadır, beslenme şeklinizi daha sağlıklı ve dengeli hale getirmelisiniz.

Probiyotik yoğurt, kefir tüketin.

Kalsiyum yönünden zengin olan yoğurt ve kefir vücudunuzdaki mineral dengesini koruyarak ödem birikmesine engel oluyor.

İlaçlarınızın içeriğine dikkat edin.

Dışarıdan aldığınız ve vücudunuza giren çoğu ilaç ödemin oluşmasını tetikliyor. Doktorunuzla görüşerek ilaç içeriğini öğrenip değiştirmesini teklif edin.

Yeşil sebze ve taze meyve tüketin.

Maydanozu çiğ tüketin, kaynatıp suyunu da içebilirsiniz. Kiraz sapı çayı ödem attırma da oldukça etkilidir.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap