Diyet

Neden Sürekli Açım Diyorsanız işte sebebi!

Kilonuzu kontrol altına alma uğraşınız da karşınıza bariyer olarak çıkan açlık hissi, sizi engelliyor olabilir. Açlık krizleri ve sürekli mideniz kazanıyormuş hissi veren bu durum sağlıklı beslenme diyet programlarınızdan dışarı çıkmanıza sebep mi oluyor?

Durmak bilmeyen yeme isteğiyle baş etmekte zorlanıyor, aklınızdan bir türlü atamıyorsanız aşağıda vereceğimiz sebeplerden biri açlık hissinizi tetikliyor olabilir. Yemek yeseniz dahi kendinizi hala aç hissetmenize neden olan nedenler;

1- Duygusal Açlık

Fiziken tok olsanız dahi duygusal yönden açlık çektiğiniz taktir de yemek yeme isteğine meyledebilirsiniz. Korku, panik, stres, depresyon, sıkıntı duygularına bağlı olarak vücudunuzda kortizol hormonu üretimi artar. Kortizol hormonunun artışı aç hissetmenize neden olur.

2- Susuzluk

Beyinde yer alan Hipotalamus açlık ve susuzluğu yönetir. Vücudunuzun susuzluk çektiği halde ortaya çıkan karışıklık aç hissinizin ortaya çıkmasına neden olabilir.

3- Karbonhidrat içeriği yüksek gıdalar

Karbonhidrat yönünden zengin yiyecekler kan şekerinizi aniden yükseltir bu da tokluk hissine neden olur. Kan şekerinizi aniden yükselten glisemik imdeksi yüksek gıdalar aniden düşmesine de yol açar. Bu hızlı yükseliş ve düşüş kısa zaman içinde tekrar acıkmanıza neden olur.

4- Metabolizma

Metabolizma hızının yüksek olması kişinin yediklerini hemen yakmasını ve tekrar aç olmasına sağlar. Midenin çabuk boşalması aniden acıkmaya neden olmaktadır.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap