Diyet

Nasıl Zayıflayabilirim diyorsan bu önerilere kulak ver!

Kitle indeksinizin çok üzerinde bir kiloya sahipseniz öncelikle bir uzman diyetisyene başvurmalı, doktor takibi ve kişiye özel beslenme programıyla kilo verilmelidir. Şok diyetler kısa vadede etkili sonuçlar verse de uzun vadede bir başarı elde etmek için sağlıklı ve düzenli beslenme ve egzersiz şarttır.

Sağlıklı beslenmenin altını çizen uzmanlar kilo kaybının olabilmesi ve daha sonra kilo alımı yaşanmaması için önemli önerilerde bulunuyor. İşte uzmanların tavsiyeleri;

1- Kan değerlerinizi kontrol ettirin

İnsülin direnci, Tiroid hormonları, cinsiyet hormonları ve vücudunuzdaki D vitamini miktarını kan testleriyle kontrol ettirmelisiniz. Kilo almanıza ve diyet yapsanız dahi kilo verememenizin nedeni sağlık problemlerinizden kaynaklı olabilir.

2- Şeker kullanımını sınırlandırın

Tatlı bir zehir olan şeker kilo almanın başlıca nedenlerinden biridir. Şekeri azaltın dendiğinde çaya atılan şekerle birlikte şeker içeren gıdalar ve içeceklerden de kısıtlamaya gidilmeli.

3- Yağı azaltın, kızartmalara elveda deyin

Yiyecekleri yağda kızartılmış şekilde tüketmek yerine az yağla pişirmeyi deneyin. Et ve tavuk gibi gıdaları pişirirken ekstra yağ eklemenize gerek yok.

4- Beyaz un yerine sağlıklı tahıllar tüketin

Beyaz un içeren ekmek, simit, poğaça yerine tam buğday unu ve tahıl içeren gıdalar tüketmeye gayret edin. Amacımız sağlıklı beslenmek, çaydar ekmeği, tam buğdaylı ekmek, siyah pirinç, bulgur vb. lif yönünden zengin gıdalar tüketin.

5- Kabızlıktan kurtulun

Günlük olarak alacağınız probiyotikler kabızlık sorunuzu giderecektir. Probiyotik yoğurtlar, kefir, eczanelerde satılan probiyotik ilaçları kullanabilir ve tüketebilirsiniz.

6- Paket gıdaların içeriğini okuyun

Marketten alacağınız her gıdanın ambalajının arkasındaki içerik etiketlerini okuyun. Üzerinde diyet, yağı azaltılmış gibi ibareler görseniz dahi değerlerine mutlaka bakmalısınız. İçeriğinde gluten, şeker ve tuz olan ürünleri tercih etmeyin.

7- Meyve tüketimini abartmayın

Meyveler sağlıklı gıdalardır ancak içerisinde şeker bulundurur. Öğün yerine tüketmek gerekli besinleri almanızı engellediği gibi vücudunuza çok fazla şeker girmesine neden olur. Az ve kontrollü tüketmeye gayret edin.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap