Diyet

Nasıl zayıflarım sorusuna Temiz Beslenme

Sağlık yaşamın önem kazandığı günümüzde sağlıklı olmanın en büyük etkeni beslenme tarzımız. Özellikle kilo vermek isteyen kişilerin temiz ve dengeli beslenme tarzını benimsemesi büyük önem arz ediyor. İşlenmiş gıdalardan uzak durarak daha çok mevsiminde meyve ve sebze tüketmek, sağlıklı bir hayatın yapı taşlarını oluşturuyor. Yeni diyet anlayışlarından biri olan temiz beslenme modeli, doğal lezzetlerin tadına varmanızı da sağlıyor.

Popüler bir beslenme şekli olan temiz beslenme özünde doğal, besleyici ve işlenmemiş gıdaları tüketmemizi içeriyor. Direk olarak sağlığımızı etkilediği gibi gıdaların ve besinlerin doğal formalarında lezzetine varmamıza neden oluyor. Mümkün oldukça az işlenmiş gıdalarla birlikte daha çok evde yemek yenmesini sağlayan temiz beslenme kilo vermenize de neden oluyor.

Çevreye duyarlı, sürdürülebilir tarımı da destekleyen temiz beslenme modelinde; sebze ve meyveler, otlar, balık ile zeytin yağı gibi tamamen doğadan gelen besinleri tüketiliyor. Nitekim meyve ve sebzelerin doğal formlarıyla yani mümkün olduğu kadar çiğ tüketmemizi, organik beslenmeye odaklanmamızı öngörüyor.

Yemek öğünlerimizde meyve ve sebzelere ağırlık vererek, içecek tercihinde suyu seçmememiz gerekiyor. Şekerle tatlandırılmış içecekler kilo alımına sebep olduğu gibi bazı sağlık sorunlarının da yaşanmasına neden olabiliyor.

Şeker ve tuz ilavesiyle birlikte katkı maddesi bulunan işlenmiş gıdalardan uzak durmak temiz beslenmenin ilk kurallarından birisi. Araştırmalar gösteriyor ki işlenmiş gıdaların besin değerleri düştüğü gibi rafine karbonhidratların obezite ve insülin direncini arttırdığı da ortaya çıkmıştır.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap