Spor

Mükemmel duruş için egzersizler

Kusursuz bir görüntüye sahip olmayı herkes ister. Ancak yaşam standartlarının değişmesi ve yoğun iş hayatı bazı duruş bozukluklarının ortaya çıkmasına neden oluyor. Günümüz insanını tehdit eden kamburluk, özellikle masa başında çalışan kişilerin kalıcı duruş bozukluğu yaşamasına neden oluyor.

Evde ve ofiste uygulayabileceğiniz basit egzersizlerle duruş bozukluğunun ve kamburun önüne geçebilirsiniz.

1- Ellerinizi sırtınızda birleştirin. Bu egzersiz öne doğru meyleden göğsünüzün aksi şekilde hareket ederek sırt kaslarınızın güçlenmesini sağlar. Ellerinizde sırtınızda birleştirerek, duruş bozukluğunuzun azalmasını sağlayacaktır.

2- Kollarınızı arkaya doğru esnetin. Dik bir şekilde oturun, dirseğinizi başınızın arkasına doğru hizalayarak kolunuzu sırtınıza uzatın. Diğer boşta kalan elinizle dirseğinize destek verin, hareketi her iki kol içinde deneyin.

3- Wall Angel hareketiyle duvarda yapacağınız bu egzersiz duruş bozukluğunuzun düzelmesini sağlayacak. Boş bir duvar sırtınız, başınız ve kalçanız değecek şekilde yaslanın. Belinizde boşluk oluşmasına izin vermeden ayak topuğunuza duvara yaslayarak 1 dakikadan fazla bu pozisyonda bekleyin.

4- Chin Tuck egzersizi hem boyun ağrılarınızı geçirecek, hemde boynunuzun önde duruşu nedeniyle oluşan duruş bozukluğunuzu düzeltecek. Omuzlarınızı kürek kemiklerinizi birleşecek şekilde geriye alın. Dik bir pozisyonda iki parmağınızla çenenizi geriye doğru bastırın. Egzersizi en az 10 kez tekrarlayın.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap