Diyet

Mide Botoksu Nedir, Nasıl Uygulanır?

Obeziteyle savaşta son dönemlerde oldukça tercih edilen yöntemlerden birisi de mide botoksu. Ameliyatsız bir şekilde uygulanması nedeniyle kişilerin cerrahi korkusu yaşamamalarına neden olan uygulama endoskopik yöntemlerle uygulanıyor. Midenin belirli bölgelerine botulinum toksini enjekte edilerek, midedeki bazı kasların gevşemesi sağlanır.

Bu sayede gıda tahliyesi azalırken, kişinin doygunluk süresi uzatılır. Kişinin acıkmasına neden olan ghrelin hormonu baskılanarak sürekli açlık çekme hissinden kurtulması sağlanır.

Mide botoksu vücut kitle indeksi 35’in altında olan, spor ve diyetle bir türlü kilo vermediği saptanamayan kişiler üzerinde uygulanır. Aşırı kilosu yüzünden sağlık sorunları yaşayan kişilere doktor tavsiyesiyle uygulanan mide botoksu, kişinin genel sağlının yerinde olması şartıyla uygulanabilmektedir.

Mide botoksu uygulanan hastanın 6-8 ay boyunca mide kaslarının işlevi gevşetilir. İşlem sırasında hasta ağrı ve sızı hissetmediği gibi uygulama 15 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilir.

Mide kaslarının gevşemesi kasılmanın azalarak midede besinlerin daha uzun süre kalmasını, açlık hissinin azalmasıyla iştah azalır. Mide botoksu yapılan hasta, işlem sonrasında hemen taburcu edilir. Mide botoksu uygulanan hasta 5-6 ay süresince 10 ile 20 kilo verirken, kilo vermede oldukça başarılı bir yöntemdir. Ayrıca yan etkileri düşüktür, kişinin yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla uygulanır…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap