Diyet Sağlık

Menopoz döneminde fazla kilolarla uğraşmamak için neler yapılmalı?

Kadınların belirli bir yaş sonrası hormonal dengelerini değişerek adet görmemelerine menopoz adı verilmektedir.  Bu süreçte kadınlar her ay oldukları gibi adet kanaması yaşamazlar ve bazı rahatsızlıklar yaşayabilirler.  40’lı yaşlarının ortalarında olan kadınlarda görülen ve her kadının mutlaka yaşayacağı bir durum olan menopoz döneminde ruhsal ve fiziksel değişiklikler yaşanmaktadır.

Kaygı, stres, gerginlik, ruhsal sıkıntılar ve mevcut kiloda değişiklikler gözlemlenir.  Menopoz döneminde kadın vücudunda östrojen hormonun daha az salgılanması nedeniyle metabolizma yavaşlayarak kilo alımına neden olmaktadır. Eskiye nazaran kilo vermek biraz daha zor olsa da size vereceğimiz tavsiyeler dahilinde formunuzu koruyabilir hatta kilo da verebilirsiniz.

Menopoz Döneminde Beslenme

  • Kalsiyum: Bu dönemde östrojen üretimi azalacağı için kemiklerinizin daha çok kalsiyuma ihtiyacı olacaktır. Kalsiyum yönünden zengin besinler tüketmeli, az yağlı süt içmelisiniz.
  • Tuz: Fazla tüketilen tuzun vücutta su tutmasına neden olduğunu biliyorsunuz, bunun sonucunda vücudunuzda ödem oluşarak kilo almanıza neden olur.  Tuz tüketimini minimuma düşürerek ödemin önüne geçebilirsiniz.
  • Su: Menopoz döneminde yavaşlayan metabolizma hızınızı su tüketimini artırarak hızlandırabilirsiniz. Ayrıca su içmek iştahınızı da azaltacağı için daha kolay kilo verebilirsiniz.
  • Sebze: Özellikle bu dönemde vücudunuzun çok fazla kaloriye ihtiyacı yoktur. Daha çok sebze ağırlıklı beslenmeye dikkat etmelisiniz.
  • D vitamini: Kadınlarda daha çok görülen D vitamini eksikliği kilo vermenize engel olabilir. Gün içinde 15 dk güneşlenmeye dikkat etmeli ayrıca takviye almalısınız.
  • Meyve: Şeker oranı yüksek olmayan meyvelerden günde iki porsiyon olacak şekilde tüketebilirsiniz.
  • Spor: Gün içinde en az 45 dk yürümeli, yüzmeli veya bisiklete binerek kilonuzu koruma altında tutabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap