Güzellik

Menopoz döneminde brokoli ve kereviz yiyerek diş kaybından kurtulun!

Kadınların ileri yaşlarda girdikleri menopoz dönemi yaşlılık getirilerinden biridir. Her sağlıklı kadının belli bir dönemden sonra yumurtlamasını sona verir. Vücudunun normal bir gelişimi olarak adet kanamaları sona ererek, doğurganlığı son bulur.

Menopoza giren kadınların vücutlarındaki östrojen hormonunun üretimin azalması bazı yan etkilere sebebiyet veriyor. Östrojen hormonu kalsiyumun emilmesi sağlayan bir hormon olması nedeniyle, menopoz döneminde kemik erimesine neden olabiliyor.

Kemik erimesinin diş sağlığını tetiklediğini söyleyen uzmanlar, kemik dokusunda oluşan azalmanın dişleri desteksiz bıraktığını ve diş kayıplarının yaşanmasına imkan sağladığını dile getiriyor. Kemik erimesinin bir diğer etkisi de diş etlerinin çekilmeye başlayarak diş eti hastalıkların ortaya çıkmasını sağlıyor.

Östrojen üretiminin azalması sonucunda tükürük üretiminin azalmasının ağızda kutuluk yaşanıyor. Ağız kuruluğu neticesinde tükürüğün azalması yiyeceklerde bulunan aside karşı yıkayıcı özelliğini azaltıyor. Direk olarak aside maruz kalan dişlerde çürük ve diş kaybı meydana geliyor.

Menopoz döneminde ağız kuruluğun önüne geçilmesi için %90’ı sudan oluşan brokoli ve kereviz tüketmenin diş sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Bu yiyeceklerin yanında diş temizliğine önem göstererek doktor kontrollerinin aksatılmaması diş kayıplarını engelliyor…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap