Sağlık Spor

Menisküs yırtılması nasıl oluşur, tedavisi nedir?

Hayatında spor olan kişilerin başına gelmesinden korktuğu bir sağlık problemidir. Ön çapraz diz bağlarında oluşan sakatlığın neden olduğu menisküs yırtılması kişilerin dizlerini aşırı derece de zorlamasıyla ortaya çıkmaktadır.

Menisküsler diz eklemlerinde yer alarak yük absorsiyonunu ve eklemlerin uyumunu sağlar. Bir nevi kıkırdak dokusu olarak görülen menisküsler, yaşlı v yetişkinlerde kalitesindeki düşüşle sorun yaratabilir. Eklemlerin birbirine değmesine engel olan menisküsler, iki bacak kemiğinin birleşim noktasında yer alır. Dizin eklem bölgesindeki dokuların zarar görmesi menisküs rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olur.

Diz bölgesine alınan direkt basınç veya temas menisküslerin yırtımasına neden olabilir. Spor esnasında dizlere yük bindiren çömelme, ağırlık kaldırma hareketleri, ani dönüşler manisküs rahatsızlığına yol açabilir. Fitness, basketbol, futbol, tenis gibi spor dalları menisküs rahatsızlığının riskini arttırır.

Menisküs yırtılmasında bölge ve yırtığın boyutuna göre müdahalelerde çeşitlilik görülür. Yaşlılarda görülen kireçlenme, kemiklerin aşınması menisküse neden olarak, ameliyat ve artroskopi yöntemlere başvurulur.

Genç ve yetişkin sporcularda meydana gelen menisküs yırtılması cerrahi müdahale ve sonrasına fizik tedaviyle iyileştirilir. Yırtık ameliyat ile dikilerek hastanın 6-8 hafta boyunca koltuk değnekleriyle yürümesi tavsiye edilir. Kişinin tekrar spora başlaması için en az 6 ay süre geçmesi ve menisküsün yenilenmesi beklenir…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap