Güzellik

Makyaj Malzemelerinin Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

Severek kullandığımız makyaj malzemelerinin hiç bitmemesini istiyoruz ama ne yazık ki bu imkansız. Hoşumuza giden tonları elimizin altında her zaman fazladan bulundurmak istesek de, makyaj malzemelerinin de bir ömrü var.

Sağlık açısından ömrünü tüketmiş makyaj malzemeleri cildimize zarar verdiği gibi başka sağlık sorunlarına da neden olabiliyor. Kullanmaya kıyamadığınız farınız, maskaranızı yada allığınızı bitirmeden atmak zorunda kalabilirsiniz.

Sevdiğiniz makyaj malzemelerin bozulduğunu anlamanın en iyi yollarını sizlerle paylaşıyoruz.

Ruj

Rujlar genellikle 2 yıllık bir ömre sahiptir. Rujun bozulduğunu kokusundan ve dokusundan anlamanız mümkün. Kuru bir görünüme sahipse ve yapış yapış bir özellikte ise rujunuza veda etme zamanınız gelmiştir.

Göz Farı

Göz farlarının ömrü sanıldığından daha kısadır. Profesyonel makyözler göz farlarının 2-3 ayda bir değiştirilmesinden yana olduklarını belirtiyorlar. Ayrıca göz farı uygulanırken kullanılan fırçaların sürekli tutulması gerektiği de önemli bir konu.

Maskara

Makyaj da gözlerin büyük bir önemi vardır, büyüleyici bakışların sahibi olmayı kim istemez ki? Maskaranızın bozulduğunu anlamanın en kolay yolu şişesini koklamaktır. Burnunuza gaza benzer bir koku geliyorsa, maskaranız çöpe gitmeye hazırlanmalı. Normal olarak bir maskaranız ömrü 4-5 aydır.

Allık

Toz allıkların ömrü uzundur, ancak bu da ömrünün tükenmeyeceği anlamına gelmiyor. Aldığınız ürünün üstündeki son kullanım tarihini göz önünde bulundurmalısınız. Krem bazlı allıklar daha çabuk bozulur, siz hanımlara küçük bir püf noktası daha verelim. Makyaj malzemelerinizi güneş almayan karanlık bir yerde saklayın.

Eyeliner

Gözler vücudumuzun en hassas organlarından biri ve kolayca enfeksiyon kapabilir. Bu yüzden kullandığımız makyaj malzemelerinin kaliteli ve bozulmamış olduğuna dikkat etmeliyiz. Dokusu değişen, toplanmış ve yapışkan bir kıvam almış eyeliner’larınızı hemen yok etmelisiniz.

Fondöten

Genellikle ömüerleri 1 yıl ile 18 ay arasında değişiklik gösteren fondötenlerinizi alırken üzerindeki kullanma tarihlerini dikkatli okun. Yağ bazlı likit fondötenlerin ömrü 18 ayın biraz üstündedir. Almadan ve kullanmadan önce şişenin dışında renginde bir değişim görüyorsanız yenisini alma vakti gelmiştir.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap