Sağlık

Kuru öksürük ve Balgam söktürücü öneriler

Kış aylarıyla birlikte hortlayan soğuk algınlığı ve grip hastalıkları çevremizi etkilediği bizi de rahatsız eden bir durumdur. Özellikle çalışan kesim için bu hastalıkları ayakta atlatmak tam bir işkencedir. Soğuk algınlığı ve gribin belirtilerinden olan kuru öksürük, balgamlı öksürük gün içinde zor zamanlar geçirmenize neden olur. Şiddetli öksürük sonrası boğazda tahriş olduğu gibi bademciklerde iltihap meydana gelebilir.

Balgamlı öksürük solunum yollarında başlar ve çoğu zaman dışarıya atılamaz. Akciğerlerde biriken balgam öksürüğe neden olurken, nefes alıp vermeyi de güçleştirir. Soğuk havaların gelmesiyle birçok kişi kuru öksürük ve balgam söktürmek için doğal yolları ve bitkisel çareleri arayışa geçiyor.

Balgamlı öksürüğü kesmek için yapılması gerekenleri sizler için araştırdık.

1- Limonlu su

Suyun içine ekleyeceğiniz limon suyu balgamı sökmekte yardımcı olacaktır. C vitamini yönünden zengin olan limon ayrıca soğuk algınlığına da çok iyi gelecektir.

2 – Sıcak su buharı

Solunum yollarınızda ki tıkanıklığı açmak için sıcak sudan yayılan buharı deneyebilirsiniz. Bir tencere de kaynattığınız sıcak suyun üzerine eğilerek kafanızı bir tülbent örtün ve bir süre bekleyin.

3- Pekmez ve tereyağı

Bir su bardağı sıcak suyun içine 1 yemek kaşığı dut pekmezi, 1 yemek kaşığı tereyağı ekleyerek bir süre kaynatın. Karışımın biraz ılımasını bekleyip tüketebilirsiniz.

4- Zerdeçal süt

Bir bardak sıcak sütün içine bir çay kaşığı zerdeçal ekleyip tüketin. Zerdeçal antiseptik özelliğiyle solunum yollarındaki zararlı bakterilerin ölmesini sağlayacaktır.

5- Meyan kökü

Astım ve solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelen meyan kökünü çay olarak tüketebilirsiniz.

6- Rezene

Kuru ve balgamlı öksürüğe iyi gelen rezeneyi çay olarak her gün içebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap