Sağlık

Koronavirüs’ünden korunmak için bağışıklığınızı güçlendirin

Toplum içinde kolayca ilerleme kaydeden virüsler, sinsi seyri sayesinde birçok kişiyi etkisine alabilir. Tüm dünyayı ayağa kaldıran Koronavirüsü ülkelerin sağlık konusunda ne kadar başarısız bir topla sergilediğini gözler önüne serdi. Solunum yoluyla insan vücuduna bulaşan ve 14 günlük kuluçka döneminden sonra yüksek ateş ve öksürükle kendini belli eden Kovid-19 virüsü, bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişilerde ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

Bağışıklık sistemi yeterinde kuvvetli olmayan kişilerde ağır etkilere sahip olan Koronavirüs, kişinin hastalığa yakalanarak zor zamanlar geçirmesine neden oluyor. Uzman bağışıklık sistemini güçlendirerek bu virüse karşı önlem alınması gerektiğini belirtirken, sizlerle bağışıklığı arttıran önerilerde bulunacağız.

1- Alkol ve sigaradan uzak durun

Kötü alışkanlıklar bağışıklık sistemini olumsuz etkiledikleri gibi kişinin savunmasını da çökertmektedir. Özelikle sigara üst solunum yollarını lokal etkisi nedeniyle hastalıklara karşı açık bir kapı sunmaktadır.

2- Sıvı tüketimi

Sıvı tüketimi azaldığında vücutta birikerek atılamayan toksinler bağışıklık sisteminin savunmasını düşürmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için gün içinde bol miktarda su içilmelidir.

3- Sağlıklı Beslenme

Dengeli ve sağlıklı beslenme virüslerden korunma yöntemlerinden biridir. Direk olarak kişinin vücudunu koruma altına alan sağlıklı, mevsiminde taze sebze ve meyveler bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıklara karşı direnç kazanılmasını sağlamaktadır. Antikor oluşumunu arttıran C vitamini ve enfeksiyonlara karşı sindim sistemini koruyan A vitamini içeren gıdaları özellikle tüketmelisiniz.

4- Yeterli uyku ve dinlenme

Uzun saatler çalışmak ve yetersiz uyku kişinin vücudunu ve ruhsal halini strese sokar. Psikolojik olarak strese maruz kalan vücudun bağışıklık sistemi olumsuz yönde etkilenir. Düzenli bir uyku, yeterli dinlenme ve stresten uzak bir yaşam sağlıklı bir bedenin başlıca etkenlerinden biridir.

5- Spor

Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı olan spor ve egzersizler fiziksel açıdan vücudun direncini yükseltir. Düzenli olarak spor yapan kişilerin bağışıklık sisteminin güçlendiği araştırmalar tarafından da kanıtlanmıştır.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap