Sağlık

Koronavirüs Belirtileri ve Korunma Yolları

12 Aralık’ta Çin’in Vuhan kentinde baş göstererek hızla dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını, dün itibariyle Türkiye’de de görüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca canlı yayında bir hastada virüsün tespit edildiğini açıkladı.

Yeni tip koronavirüs solunum, öksürme ve hapşırma durumlarında hava yoluyla bulaşan bir virüs türü. Belirtileri boğaz ağrısı, yüksek ateş, nefes darlığı, ishal, solunumda güçlük olarak ortaya çıkıyor. İleri safhalarda böbrek yetmezliği ve zatürreye neden olan covid-19 virüsü, akut solunum yolu sendromuna %80 benzerlik gösteriyor.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla benzer belirtiler gösteren Koronavirüs’ü, ileri semptomlarda kişinin hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Hafif semptomlarda hasta tamamen iyileşebilir.

Virüs vücuda bulaştığı andan itibaren ilk 15 günde belirtiler görülmeye başlanır. Yüksek ateş ve öksürük hastalığın en önemli belirtileri arasındadır. Koronavirüsü insan vücudunda akciğerleri ve böbrekleri tahrip ederek, bağışıklık sistemini çökertir.

Yakın temas ve solunum yoluyla bulaşan virüs salgının henüz bir tedavisi veya koruyucu aşısı bulunamadı. Sağlık uzmanları virüsün kuluçka dönemi olan ilk 14 günde Avrupa’da bulunan kişilerin dikkatli olmasını önerdi.

Yüz, alın, ağız ve buruna yıkanmamış ellerle dokunulmaması gerektiğini belirten uzmanlar, hastalığın yaşlı bireylerde ve kronik rahatsızlığı olan hastalarda ağır bir şekilde seyrettiğine dikkat çekiyor.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap