Diyet Sağlık

Kış ayları kilo alınmasına neden oluyor!

Yazın kilo vermek daha kolay iken kış aylarında neden kilo aldığınızı merak ediyor musunuz? Evet, bir çok kişi kış aylarında fazladan kilo aldığını kabul ederken bu durumdan şikayetçi. Kış aylarında güneş ışınlarının daha zayıf olması ne yazık ki bizlere fazladan kilo olarak dönüyor.

Beslenme ve diyet uzmanlarının yaptıkları açıklamaya göre dünyaya gelen zayıf güneş ışınları kilo almamızın nedenlerinden biri. Kış aylarında özellikle kilo alımında artış yaşandığını belirten uzmanlar, güneş ışığının zayıflama sürecinde etkin rol üstlendiğini dile getiriyor. Güneş ışınları şu anda ülkemize dik gelmemekle birlikte, ışınlardan yeteri kadar yararlanamıyoruz.

Güneş ışınları sayesinde D vitamini yaz aylarında kolaylıkla kilo vermemize yardımcı olurken, kış aylarında ise ekliği kilo almamıza neden oluyor. Vücudumuzun D vitamini sentezleyebilmesi için güneş ışınlarına ihtiyaç duyuyoruz. Cilt derimizde ki pigmentler güneş ışınlarını kolekalsiferole çevirerek D vitaminini sentezler.

D vitamini kemik gelişimine olumlu etkilediği gibi kan şekerini düşürür, insülin direncinde azalma görülmesine sebep olur. Kış aylarında görülen vücuttaki yağlanmanın önüne geçmek için D vitamini takviyesi alınabilir.

Özellikle D vitamini içeren gıdaları daha sık tüketmenin yanında D vitamini takviyesi desteği almak için beslenme uzmanına başvurabilirsiniz…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap