Güzellik

Kenevir bitkisi kozmetik alanında kullanılmaya başlandı

Bitkilerin insanlık için kullanılmaya başlandığı tarihlerden bu yana hayatımızda olan kenevir, artık kozmetik alanında da kullanılmaya başlandı. Kenevirin saplarında bulunan lifler iplik, dokuma ve kumaş alanında kullanılırken, iç kısımlarından kağıtta üretiliyordu.

Bitkisel ham maddelerin en eskilerinden alan kenevir şimdi dermokozmetik ürünlerin içinde de yer alacak. Kenevir yağından üretilen bu kozmetik ürünleri akne, saç, el ve ayaktaki sağlık sorunlarına iyi geldiği kanıtlanmış durumda.

Özellikle kenevir yağından elde edilen dermokozmetik ürünlerin insan sağlığına olumlu faydaları olduğu belirtilmiş durumda. Kenevir yağının içerisinde bulunan omega-3, omega-6, vitamin ve minerallerin cilde çok iyi geldiği ve besleyici içerikte olduğu açıklandı.

Ülkemizde kenevir üretimi ve kullanım alanları sıkı bir denetime tabi olurken, olumsuz ön yargıları kırarak kaliteli ürünler üretmek isteyen şirketler, kenevirin mucizevi iyileştirici yönünü kozmetik ürünlerinde kullanacak.

Kenevir yağından saç şampuanı, yüz kremi, topuk kremi ve akne karşıtı kremler üretilmeye başlandı. Yapılan yeni araştırmalarla birlikte kenevir yağından birçok kozmetik ürünü geliştirilerek piyasaya sürülmesi hedefleniyor.

Kenevir yağının faydaları

  • Ağrı kesici özelliği bulunur
  • Kanser riskini azaltır
  • Göz sağlığına iyi gelir
  • Cilt üzerinde olumlu faydaları vardır
  • Stres ve anksiyete ataklarını azaltır

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap