Güzellik Sağlık

Karın Germe Ameliyatı Nedir, Kimler Yaptırabilir?

Ülkemizde karın germe ameliyatı olarak bilinen Abdominoplasti işlemi karın bölgesindeki deforme olmuş görüntüyü iyileştirmeye yönelik yapılan bir uygulamadır. Göbeğinin görüntüsünden şikayetçi olan bir çok kişinin başvurduğu bu yöntem estetik operasyona dahil olmaktadır. Göbeğindeki fazla yağlardan kurtulmak, dümdüz bir karna sahip olmak isteyenlerin imdadına yetişen bu Abdominoplasti ameliyatında fazla deri ve yağ tabakası alınır.

Karın bölgesindeki fascia bağ dokusu düzleştirilerek fazla deri alınarak operasyon tamamlanır. Karın duvarı düşük olan ve göbek bölgesinde fazla yağ dokusu bulunan hastalarda karın germe ameliyatı yapılmaktadır. Karın germe operasyonu bölgesel ve tam karın germe olarak iki şekilde uygulanabilir. Operasyon sırasında gevşemiş olan karın kasları sıkıştırılarak ameliyatın tamamlanması ardından estetik dikiş atılarak iz oluşumunun önüne geçilir.

Karın germe ameliyatları total de 3-4 saat arasında sürerken, hastanın durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Göbek derisindeki sarkma ve gevşeklik az ise ameliyat 1,5-2 saat sürebilir. Hasta başarılı bir operasyonun ardından 1-2 gün içinde taburcu edilerek özel bir korse giymeleri istenir. Yapılan işlemler sonucunda hastanın ağrısının olması normaldir, ağrının şiddetli olduğu düşünüldüğünde doktor ağrı kesici ilaçlar verebilir.

Operasyonun 2-3 gün sonrasında hasta banyo yapabilir ancak bir hafta içinde ıkınma, öksürme ve hapşırma hareketler dikişler açısından zararlıdır. Ameliyat olan hasta 7-10 gün içerisinde normal yaşantısına dönüp iş hayatına devam edebilmektedir.

Karın germe ameliyatı olmak isteyen kadınların aklını kurcalayan sorulardan birisi de, hamileliktir. Karın gerdirme ameliyatı hamileliğe engel olmadığı gibi bu süreçte de komplikasyon yaşanmasına neden olmaz. Karın gerdirme ameliyatını çocuk emzirmeyen, karın bölgesinden büyük bir operasyon geçirmeyen, hamilelik planlamayan hastalara doktorun uygun görmesiyle yapılabilir.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap