Spor

Kamburluğu Önleyen Egzersiz Hareketleri

Duruş bozukluğundan ileri gelen ve zamanla postür bozukluğuna neden olan Kamburluk günümüzde bir çok kişinin şikayet ettiği bir rahatsızlıktır. Gün içinde uzun saatler oturmakta kaynaklı, uzun boy ve ağır işlerde çalışmaktan kaynaklı olarak vücudun ön kısmındaki kaslar gergin, sırt kısımdaki kaslarda güçsüzdür.

Duruş bozuklukları ileri dönemlerde kas ağrılarına, kas yorgunluğuna ve kuvvetsizliğine neden olmaktadır. Postur bozukluğuna alışkanlık haline gelen yanlış duruş şekli ve yapısal bozukluklarda neden olmaktadır.

Kifoz (kamburluk); omurgadaki doğal eğriliklerinin zamanla kötü bir görünüm sergileyecek şekilde eğrileşmesidir. Boyun ve sırt bölgesindeki kasların öne doğru aşırı eğilmesi durumuna kifoz denilmektedir.

Zamanla yerleşen duruş bozukluğunuzu ve kamburluğu önleyecek egzersizlerle omurganızı doğal kavisli haline yeniden kavuşabilirsiniz. Basit ama etkili bu egzersizleri evde dahi kolayca uygulayabilirsiniz.

  • Köprü egzersizi: sırt üstü yere uzanarak dizlerinizi bükün. Kollarını iki yana açarak bacaklarınıza bakacak şekilde konuşlandırın. Daha sonrasında kalçanızı havaya kaldırarak karnınız sıkın. Belden güç aldığınız 1,2 saniye boyunca nefes verin. Hareketi 15 defa yapın ve dinlenin. Hafta da 3 veya 3 kez bu egzersizi yapmayı sürdürün.
  • Yarım şınav; bu egzersizi ister yerde isterseniz ayakta yapabilirsiniz. İlk deneyim için ayakta yapmak daha kolay ve basittir. Kollarınızı omuz hizasında olacak şekilde duvara uzatın. Elleriniz duvarda iken kendinizi öne itin ve 1,2 saniye bekleyip eski şeklinizi dönün. 15 ve 20 kez tekrarlayarak omurganızı rahatlatın.
  • Kobra egzersizi; yere yüz üstü uzanın. Avuç içlerinizi omuzlarınıza hizalayın. Avuç içlerinizden destek alarak göğsünüzü yukarı kaldırıp 1,2 saniye bekleyin ve aşağıya inin. 15 ve 20 tekrarla belinizi çok zorlamadan tekrar edin.
  • Plank: sırt kaslarıyla birlikte aynı anda bir çok kasın çalışmasını sağlayan plank egzersiziyle omurganızı rahatlatabilirsiniz. Yere uzanın dirseklerinizin ve ayak parmak uçlarınızdan güç alarak vücudunuzu yerden kaldırın. Şınav pozisyonu halinde 30 saniye bekleyin. Plank egzersizini her denediğinizde bu süreyi aşmayı deneyin…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap