Diyet

Kahve İçmek Zayıflatır mı?

Yapılan araştırmalar sonucunda gün içinde kahve içmenin kilo kontrolünü sağladığı ortaya çıktı. ABD’de fareler üzerine yapılan çalışmalar gün içinde dört fincan kahve içmenin vücutta yağ depolanmasını sağlayan genleri baskıladığı ortaya koydu.

ABD’nin Illinois Üniversitesinde görevli olan araştırmacılar fareler üzerinde yaptıkları çalışmalarla kahvenin vücuttaki etkilerini gözlemledi. Kafeinin kandaki fazla yağ üretimini durduğunu ve yağ hücrelerin depolanmasının normalden daha az olduğunu belirledi.

Çalışmanın sonuçları The Journal of Function Foods dergisinde yayınlandı. Araştırmacılar bir grup fareye her gün dört bardak kahvede bulunan kafeinle eş değer kafein verdi. Kafein tüketen farelere ayrıca şeker ve yağ yönünden yüksek karbonhidratlı yiyecekler verildi. Araştırmacılar farelere kafein değeri yüksek mate çayı verirken, karşılaştırma yapabilmek için kahvenin içinde barınan kafein ve sentetik kafeinde verdi.

Sonuçlara göre mate çayı ile kahvenin içindeki kafeinin aynı etkileri gösterdiği ve yağ moleküllerinde %20 ile %41 oranında azalma görüldüğü saptandı. Çalışma sonucunda kafein tüketen farelerin tüketmeyen farelere kıyasla %16 daha az kilo aldığı ortaya çıktı.

ABD’li araştırmacıların çalışmalarına göre mate çayı ve kafeinin obezite ile savaşta önemli bir unsur olduğu dikkatleri üstüne çekti…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap