Sağlık

Kadınlarda göz kuruluğunun nedenleri

Göz kuruluğu birçok kişiyi etkisi altına alan rahatsız edici durumlardan biridir. Kuruluğun ortaya çıkmasının nedenleri arasında yeterli göz yaşının üretilememesi ve buharlaşmanın çabuk gerçekleşmesi olarak görülmektedir. Göz kuruluğu tedavi edilmediğinde gözün yüzeyinde hasar meydana gelerek ülser oluşumu, korneanın delinmesi, ağrı ve ciddi durumlarda görme kaybına neden olduğu bilinmektedir.

Özellikle 40 yaş üstü kadınlarda daha çok görülen göz kuruluğu kişinin günlük hayatını kötü etkileyebilir. Bilgisayar başında çalışırken, kitap okurken, klimalı ortamlarda ve araba kullanırken gözlerde batma hissine, yanmaya neden olabilir. Bu durumda göz kendini korumaya almak amacıyla gözyaşı üreterek gözlerde yaşarma meydana gelir.

Her yaşta ve cinsiyette görülen göz kuruluğu daha çok 40 yaş üstü kadınlarda görülür. Bunun nedeni hormonal değişikliklerdir, menopoz başlangıcında bu tarz şikayetlerde artma görülür. Göz kuruluğu klinik olarak göz yaşını ölçen çubuklarla tespit edilir. Cerrahi işlemlerin henüz fayda sağlandığı ispatlanamaz iken, göz kuruluğunun hafif ve orta seviyelerinde yapay göz yaşı damlaları kullanılmaktadır…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap