Spor

Kadınlar için harika kalça kasları

Kadınların fitnessa başlama nedenlerinden biri olan kalça kasları, ne kadar büyük ve şekilli olursa görüntü bir o kadar mutlu olmalarına yetiyor. Dünya starlarının başlattıkları dik ve çıkık kalça modası bizim ülkemize kadar gelmişken, spor salonları kalçasını büyütmek isteyen kadınlar tarafından işgal edilmiş durumda.

Spora yeni başlayan kadınların çoğu belirgin omuz, sırt ve kol kası istemezken, yuvarlak ve çıkık bir popoya sahip olmak ister. Genetik olarak şanslı olan kadınlar bu bölgeyi çalıştırmadan istediği görünüme sahip olurken, bazı kadınların bölgeyi yoğun olarak çalıştırması gerekir.

Kalça kısmında bulunan kas grubu zor aktive olur, çoğu antrenmanda kalça kasları yerine bacak kasları etkilenir. Kalça kaslarınızı çalıştıran hareketlerde bacakların gelişmesi söz konusuyken, beyin ile kas arasındaki bağlantıyı kurmanız gerekecektir.

Örnek vermek gerekirse squat, lunge, deatlif gibi bacak hareketlerinde kalçanızı da aktive etmeniz önem taşır. Spora yeni başlayan kadınlar hızla kilo kaybetmesi ve yağın yakılmasıyla zayıflarken, kas kütlesi bulunmayan kalça da dümdüz bir görüntüye sahip olabilir. Bu sebeple zor çalışan kalça kaslarını çalıştırmak için antrenman programına özellikle eklenmeli, üstünde durulmalıdır…

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap