Diyet

Juice Diyet Nedir, Nasıl Yapılır?

Juice beslenme tarzı diğer diyetlere kıyasla oldukça farklı ve kısıtlayıcıdır. Genel olarak Juice diyetinde çiğ meyve ve sebze suları tüketilirken, katı yiyeceklerden uzak durulur. Diyetin amacı insan vücudunu toksinlerden arındırılarak daha sağlıklı olması amaçlanmaktadır. Ayrıca kısa sürede kilo kaybına neden olarak çabuk zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Juice diyetinde sebzelerden ve meyvelerden hazırlanan içecekler 2-3 saatte bir 5-6 öğün olarak tüketilir.

Sabahları limonlu su veya limonlu yeşilçayla güne başlanırken, diğer öğünlerde içeceklerin miktarı ve enerjisi kademeli olarak arttırılır. Bunun amacı sindirim sistemi sorunlarının oluşumunu engelleyerek gaz ve şişkinliğin önüne geçmektir.

Devamlı olarak yürütülecek bir diyet olmadığı gibi katı beslenmeye de birden dönüş yapılmamaktadır. Juice diyetinin ardından yavaş yavaş katı besinlerle beslenmeye geçilmelidir. Toksin atmak ve zayıflamak için önerilen bu diyeti kısa bir süre için uygulamak sağlık açısından en uygun olanıdır.

Juice diyeti Faydaları

  • Sıvı beslenme sayesinde detoksifikasyon sağlanarak toksinler atılır.
  • Kötü beslenme alışkanlıkları terk edilir
  • Sindirim sistemi ve bağırsakların dinlenmesini sağlar.
  • Vücuttaki asit-baz dengesini sağlar.
  • Kalori alınımı kısıtlanır.
  • Bel çevresindeki yağların yakılmasına ve kilo kaybına neden olur.

Juice diyeti örnek diyet listesi

Sabah uyanınca: limonlu yeşilçay, veya limonlu alkali su

Sabah kahvaltısı: 1 dilim kavun, 1 yemek kaşığı yulaf, 5 adet çiğ badem, 1 bardak suyu blender’dan geçirip için.

Ara öğün: taze sıkılmış portakal suyu

Öğlen: yarım bağ ıspanak, 1 adet şeftali, 1 çay kaşığı zerdeçal, yarım limon suyu, yarım yemek kaşığı balı blender’dan geçirip tüketin.

Ara öğün: 1 bardak ödem atıcı su ve 3 adet hurma

Akşam: 1 ekşi elma, 1 adet orta boy kereviz, 1 yemek kaşığı ceviz, 4 yemek kaşığı yoğurt, 1 yemek kaşığı limon suyu, 1 yemek kaşığı zeyityağını karıştırarak salata hazırlayın.

Uyumadan önce: Ödem atıcı su ile 3 adet çiğ kaju

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap