Sağlık

Japonya püskürtülebilir insan derisi geliştirdi!

Japonya’da bir kozmetik şirketi püskürtülebilir insan derisi geliştirdiklerini açıkladı. Dünyada bir ilk olan haber hızla yayılırken, kozmetik devleri yeni buluşlarıyla güzellik anlayışını değiştirmeye devam ediyor.

Şirketin geliştirmiş olduğu insan derisi saç telinin yüzde biri kalınlığındaki liflerden oluşuyor ve nemlendirici maske olarak kullanılması amaçlanıyor. Yakında piyasaya sürülecek olan yapay deriyi kullanacak olan müşteriler öncelikle emici kremi yüzüne sürüp yapay deriyi suratlarına püskürtecek.

Yarı saydam ve ince olan tabaka anında yüz şeklini alıyor ve alttaki gerçek derisinin üzerinde bir sera etkisi yaratıyor. Gerçek deri nefes alırken, ikinci deri olarak tasarlanan yapay deri tüm gece yüzde kalabiliyor. İstenildiği vakit yüzden soyularak kolayca çıkartılabiliyor.

Cilt bakım ürünleri tasarlayan firmada araştırmayı yürüten Masayuki Uçiyama, bu tarz bir teknolojinin ilk kez bir üründe kullanıldığını açıkladı. Yapay nemlendirici deri maskeyi püskürten sistemin 10 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu ifade ederken, cihazı küçültmek için uğraştıklarını açıkladı.

Lifleri oluşturan maddeyi açıklamayan firma, maddenin içeriğini sır olarak saklıyor. Masayuki Uçiyama;

“Bizim teknolojimiz lifler üzerine odaklanıyor. Daha esnekler ve hAreket etseniz dahi kırılmıyor”  dedi.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap