Diyet

İntermittent Fasting (Oruç Diyeti) Nedir, Nasıl Uygulanır?

Popülerliğini henüz kaybetmeyen İntermittent Fasting diyeti, hala daha günümüzde çokça uygulanan diyet seçeneklerinden biridir.  Ülkemizde ve Müslüman olan bir çok ülkede Ramazan ayının gelmesiyle tutulan oruç ibadetine benzeyen bu diyet, kısaca aralıklı oruç diyeti olarak geçmektedir.

İntermittent Fasting diyetinin asıl amacı genişleyen ve daha fazla besin tüketmeye alışık olan midemizi az yiyerek terbiye etmekten geçmektedir. Bu diyette uzun saatler aç kalarak midenizin zamanla küçülmesi ve daha az besinle doymayı öğrenmesi amaçlanır.

Bütün diyetlerin su götürmez mantığı kas yıkımına neden olmadan yağ yakarak hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermektir.  İntermittent Fasting  diyetinin niteliği de bu yöndedir, ancak bu diyeti uygulamadan önce sağlık kontrolünden geçmenizde tavsiye edilmektedir.

Nitekim uzun süre aç kalmak bazı rahatsızlıkları tetiklediği gibi kronik hastalıklar açısından da olumsuz durumların ortaya çıkmasını sağlayabilir.

Aralıklı orucun ortaya çıkış tarihi 1945’e kadar dayanıyor, yeniden popüler olmasının nedeni ise vücudumuzun enerji üretmek için yağ yakmasını sağlamak. Vücudumuza giren şeker glikojen olarak depolanır ve 8 ile 12 saat aralıklarla yakılır.  Sık sık ama az yiyen insanların vücutlarında sürekli glikojen girişi olması ve yağ yakımının yapılmaması demektir.

İntermittent Fasting diyetinde ise kişi günde bir öğün tüketerek vücudun yağ rezervlerini kullanmasına teşvik eder.  Bu diyette en az 8 saat en fazla da 24 saat kalınmalıdır.

İntermittent Fasting diyetinin  3 versiyonu bulunmaktadır.

16/8 yöntemi: Bu uygulamada  amaç 16 saat boyunca aç kalmaktır.

24 saat açlık yöntemi: günde sadece bir öğün yemek yiyerek 24 saat boyunca aç kalmalısınız.

5/2 yöntemi.  5 gün boyunca gün için de harcadığını kadar kalori almaya devam ediyorsunuz, geri kalan 2 gün boyunca da aç kalarak dengeyi yakalayabiliyorsunuz.

İntermittent Fasting diyetinde yapacaklarınız:

  • Gün içinde bol miktarda su almalısınız.
  • Kahve çay tüketiminde her hangi bir kısıtlama yoktur.
  • Düşük karbonhidratlı beslenmek ilk ay daha kolay kilo vermenizi sağlayacaktır.
  • Egzersizlere devam edilmeli, günlük hayattaki işlerinizi sürdürmelisiniz.

Yazar Hakkında

Semra Şenol

Yorum Yap